Finans sektörü için yeni nesil güvenlik duvarları yapılandırması
Next generation fi̇rewall configuration for the financial sector
- Tez No: 1003239
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA NUR AKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Son 5 yıl içinde geleneksel güvenlik duvarlarının siber tehditlerin karmaşıklığına karşı koyabilmek için önemli bir dönüşüme uğramıştır. Yeni nesil güvenlik duvarları (NGFW) kurum ve kuruluşların ağ altyapılarında en kritik cihazlardan birisi olarak konumlanmıştır. Siber tehditler her geçen gün artmakta ve atak tipleri değişmektedir. Geleneksel güvenlik duvarlarına yapay zeka, makine öğrenimi gibi yeni teknoloji yazılımların entegre edilmesi ile NGFW trafik analiz yeteneğini güçlendirmiştir. Kurumlar sıfırıncı gün ataklarına karşı yeni nesil güvenlik duvarlarının makine öğrenimi yazılımları sayesinde gelen trafiğin atak olduğunu anlamakta ve kurum ağlarından izole ederek kontrol etmektedir. Tehlikeli olarak tespit ettikleri trafiği de engellemektedir. Bu tez kapsamında finans sektörü siber saldırganlar için tercih edilen hedef sektörlerden birisi olduğu için seçilmiştir. Finans sektörü düşük gecikmeli yüksek işlem hacimleri ve kritik veri yapıları açısından risk barındıran bir sektördür. Performans kayıpları yaratmadan güvenliği en üst düzeye tutmak yeni nesil güvenlik duvarlarının sağladığı avantajlardan birisidir. Bu tezde finans sektöründe yeni nesil güvenlik duvarlarının konfigürasyonlarının etkin konumlandırılması, yapılandırma komutlarının nasıl olması gerektiğine, güvenlik profili optimizasyonuna ve NGFW'nin sağladığı güvenlik performans dengesine odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the past five years, traditional firewalls have undergone a significant transformation to cope with the increasing complexity of cyber threats. Next-Generation Firewalls (NGFWs) have become one of the most critical components in the network infrastructures of organizations and institutions. Cyber threats are continuously increasing, and attack types are constantly evolving.By integrating advanced technologies such as artificial intelligence and machine learning into traditional firewalls, NGFWs have significantly enhanced their traffic analysis capabilities. Through the use of machine learning–based detection mechanisms, organizations can identify whether incoming traffic poses a potential threat, isolate suspicious traffic from their networks, and effectively control it. In addition, they can block traffic that is detected as malicious to ensure network integrity and security.In this thesis, the financial sector was selected as the focus area since it is one of the most targeted industries by cyber attackers. The financial sector carries high risk due to its low-latency requirements, high transaction volumes, and critical data structures. Maintaining maximum security without causing performance degradation is one of the key advantages offered by next-generation firewalls.This study focuses on the effective configuration and deployment of next-generation firewalls in the financial sector, the proper structuring of configuration commands, the optimization of security profiles, and the balance between security and performance provided by NGFWs