Ratlarda deneysel olarak geliştirilen Paralitik İleus'da İleum ve Kolon'un Asetilkolin'e cevaplarında Endothelin I'in etkisi
- Tez No: 32667
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Genel Cerrahi, Anesthesiology and Reanimation, General Surgery
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Bu çalışmada, deneysel olarak oluşturulan par al it ik ileusda, izole rat ileum ve kolonunun asetilkoline cevaplarında endothelin l'in etkisi araştırılmıştır. Kontrol grubunda ve paralitik ileus grubunda (10)-8 M endotheline kontraksiyon cevabı alınamamıştır. Kontrol grubunda asetilkolin ile beraber endothelin verildiğinde ileum ve kolonda asetilkolinin etkisini potansiyelize ettiği, kontraksiyon cevabını arttırdığı saptanmıştır. 2 dakika nazik barsak manüplasyonu yapılarak oluşturulan ileus grubunda kolonun asetilkoline kontraksiyon cevabının azaldığı, ileum cevabında ise bir değişme olmadığı görülmüştür, tleus grubunda hem kolon hemde ileumda asetilkolin ile beraber verilen endothelin 1 kontraksiyon artışına neden olmamıştır. 29
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the effects of endothelial 1 on responses of isolated rat ileum and colon to acetylcholine were studied in experimentally induced paralytic ileus. No contraction responses to (10) -8 M endothelin were revealed in ileum or colon in neither of the control and paralytic ileus groups. In the control group, when endothelin was administered together with acetylcholine, it was demonstrated that, endothelin potentiates effects of acetylcholine on ileum and colon. In the ileus group, induced by 2 minutes of gentle bowel manuplation, it was seen that, the acetylcholine response of colon was decreased, where no difference was revealed in the ileum response. In the ileus group, endothelin administered together with acetylcholine has caused no increase in contractions in neither colon nor ileum. 30