Romatizmal hastalığı olan çocuk ve adölesanlarda iç ve dış odak temelli iki farklı egzersiz eğitiminin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of two different exercise training based on internal and external focus in children and adolescents with rheumatic diseases
- Tez No: 1003249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME NİLAY ARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Child Health and Diseases, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı romatizmal hastalığı olan çocuk ve adölesanlarda iç ve dış odak talimatlarıyla uygulanan iki farklı çevrimiçi egzersiz eğitiminin; ağrı, yorgunluk, fiziksel uygunluk, kas kuvveti, fonksiyonel kapasite, yürüme ve fiziksel aktivite düzeyi üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktı. Yöntem: Çalışmaya Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA), Jüvenil İdiyopatik Artrit (JİA) ve Jüvenil Dermatomiyozit (JDM) tanılı 28 olgu dahil edilerek; DışOdak (n=14) ve İçOdak (n=14) gruplarına randomize edildi. Her iki gruba, fizyoterapist gözetiminde haftada 2 gün, toplam 8 hafta boyunca çevrimiçi egzersiz programı uygulandı. Egzersizler sırasında DışOdak grubunda katılımcıların dikkati hareketten uzak dış uyaranlara, İçOdak grubunda ise hareketi gerçekleştiren vücut kısmına yönlendirildi. Değerlendirmeler egzersiz öncesi ve sonrası yapıldı, katılımcı deneyimleri ise nitel analizle incelendi. Bulgular: Her iki egzersiz yaklaşımının da fiziksel uygunluk ve fonksiyonel kapasitede anlamlı iyileşmeler sağladığı saptandı (p <0,05). DışOdak grubunda üst ekstremite kas kuvveti ve hamstring esnekliğinde; İçOdak grubunda ise vücut kompozisyonunda anlamlı gelişimler kaydedildi. Egzersiz sonrası her iki grupta 6 Dakika Yürüme Testi skorunda klinik olarak anlamlı değişim görülürken, DışOdak grubunda ağrı, yorgunluk ve kuadriseps asimetrisinde; İçOdak grubunda ise yürüme hızı ve kadansta belirgin iyileşmeler saptandı (p <0,05). Hastalık bazlı analizde; AAA ve JDM tanılı olgularda DışOdak talimatlarının ağrı ve yorgunluk yönetiminde, JİA tanılı olgularda ise İçOdak talimatlarının fonksiyonel kapasite ve kas kuvvetinde daha etkili olduğu görüldü p <0,05). Nitel analiz sonuçları, çevrimiçi uygulamanın sürdürülebilirliği artırdığını, dış odağın motivasyonu, iç odağın ise vücut farkındalığını desteklediğini gösterdi. Sonuç: Farklı odak talimatıyla yapılan fizyoterapist gözetimli çevrimiçi egzersiz programları, romatizmal hastalıklı çocuklarda fonksiyonel kapasiteyi ve fiziksel uygunluğu geliştirmede etkilidir. Özellikle ağrı ve yorgunluğun ön planda olduğu AAA ve JDM vakalarında dış odaklı; eklem stabilitesi ve proprioseptif girdi ihtiyacı yüksek olan JİA vakalarında ise iç odaklı talimatların uygulandığı egzersizler daha başarılı sonuçlar verebilmektedir. Katılımcı bildirimine dayalı olarak dış odaklı talimatların verildiği egzersizlerin daha anlaşılır ve eğlenceli olduğu ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare the effects of two different online exercise training programs, implemented with internal and external focus instructions, on pain, fatigue, physical fitness, muscle strength, functional capacity, gait, and physical activity levels in children and adolescents with rheumatic diseases. Methods: Twenty-eight patients diagnosed with Familial Mediterranean Fever (FMF), Juvenile Idiopathic Arthritis (JIA), and Juvenile Dermatomyositis (JDM) were randomized into ExternalFocus (n=14) and InternalFocus (n=14) groups. Both groups participated in an 8-week (2 days/week) online exercise program supervised by a physiotherapist. In the ExternalFocus group, attention was directed toward external cues, whereas the InternalFocus group focused on the body part performing the movement. Pre- and post-exercise assessments were conducted, and participant experiences were analyzed qualitatively. Results: Both approaches significantly improved physical fitness and functional capacity (p < 0.05). The ExternalFocus group showed significant gains in upper extremity strength and hamstring flexibility, while the InternalFocus group improved in body composition. Both groups demonstrated clinically significant changes in the 6-Minute Walk Test. External focus was more effective for pain, fatigue, and quadriceps asymmetry; internal focus led to significant changes in gait speed and cadence (p < 0.05). Disease-based analysis revealed that ExternalFocus instructions were superior for pain and fatigue management in FMF and JDM, while InternalFocus instructions better enhanced functional capacity and strength in JIA. Qualitative results indicated that online delivery increased sustainability, external focus boosted motivation, and internal focus improved body awareness. Conclusion: Physiotherapist-supervised online exercise programs are effective for children with rheumatic diseases. External focus is more successful for FMF and JDM patients where pain and fatigue predominate, whereas internal focus is better for JIA patients requiring joint stability and proprioceptive input. Participant feedback demonstrated that external focus instructions make exercises more understandable and enjoyable.