Romatizmal kalp hastalığı tanılı çocuklarda tam kan sayımı ve akut faz reaktanlarının değerlendirilmesi
Evaluation of complete blood count and acute phase reactants in children with rheumatic heart disease
  1. Tez No: 687328
  2. Yazar: İREM KURUGÖLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN FAZLI ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ : Akut romatizmal ateş (ARA), grup A beta hemolitik streptokokus (GAS) farenjiti sonrası ortaya çıkan sistemik bir hastalıktır. Romatizmal kalp hastalığı (RKH) ise A grubu streptokok enfeksiyonunun non-süpüratif bir komplikasyonuna sekonder kapak hasarına neden olan otoimmün bir fenomen olarak kabul edilmektedir. RKH, akut romatizmal ateş (ARA) sonucu gelişen kronik bir kalp hastalığıdır. Çalışmamızda RKH tanılı çocuklarda tam kan sayımı parametrelerinin ve akut faz reaktanlarının vücutta devam eden inflamasyonu gösteremedeki rolünü ortaya koymayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM : Çalışmaya; 01.01.2014 ve 31.12.2019 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji ve Genel pediatri polikliniklerine başvuran 4-18 yaş arası ARA tanısı ile izlenen 41 vaka, RKH tanısı ile izlenen 47 vaka olmak üzere toplam 88 vaka alındı. Kontrol grubu olarak ise Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji ve Genel Pediatri polikliniklerinde değerlendirilen 4-18 yaş arası herhangi bir sistemik veya kronik hastalığı bulunmayan benzer yaş grubu ve cinsiyette 82 sağlıklı çocuk dahil edildi. Çalışmanın tanımlayıcı bilgilerinden ad-soyad, cinsiyet, yaş, tanı yılı, profilaksi kullanımı ve süresi, ekokardiyografi bilgileri, tam kan sayımı parametreleri, biyokimyasal belirteçler (total protein, albumin) ve akut faz reaktanlarını (ESH, CRP) içeren bir çalışma formu hazırlandı. Bu form, hastanemiz kayıt sistemi MIA-MED programına kayıtlı hasta dosya bilgilerinden hem vaka hem de kontrol grubu için ayrı ayrı dolduruldu. BULGULAR : Çalışmamıza alınan ARA, RKH ve kontrol grubu hastaların her birinin tam kan sayımı parametreleri ayrı ayrı incelendi ve birbiri ile karşılaştırılmak üzere ARA-RKH, ARA-kontrol ve RKH-kontrol olacak şekilde üç grup belirlendi.
Özet (Çeviri)
AIM : Acute rheumatic fever (ARF) is a systemic disease that occurs after group A beta hemolytic streptococcus (GAS) pharyngitis. Rheumatic heart disease (RHD) is accepted as an autoimmune phenomenon that causes valve damage secondary to a non-suppurative complication of group A streptococcal infection. RHD is a chronic heart disease that develops as a result of acute rheumatic fever. In our study, we aimed to reveal the role of complete blood count parameters and acute phase reactants in demonstrating ongoing inflammation in the body in children with a diagnosis of RHD. MATERIALS AND METHODS : In this study; between 01.01.2014 and 31.12.2019, a total of 88 cases, 41 of whom were followed up with the diagnosis of ARF and 47 of which were followed up with the diagnosis of RHD between the ages of 4-18, who applied to the Pediatric Cardiology and General Pediatrics outpatient clinics of Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine, were included. As the control group, 82 healthy children of similar age and gender, aged 4-18 years, who were evaluated in the Pediatric Cardiology and General Pediatrics outpatient clinics of Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine, without any systemic or chronic disease, were included. A study form was prepared from the descriptive information of the study, including name-surname, gender, age, year of diagnosis, use and duration of prophylaxis, echocardiography information, complete blood count parameters, biochemical markers (total protein, albumin) and acute phase reactants (ESR, CRP). This form was filled out separately for both the case and control groups from the patient file information registered in the MIA-MED program of our hospital's registry system. RESULTS : The complete blood count parameters of each of the ARF, RHD and control group patients included in our study were examined separately and three groups were determined to be compared with each other, as ARF-RHD, ARF-control and RHD-control.