Akut romatizmal ateş ve romatizmal kalp hastalığı tanısında 'Hıgh Sensıtıve C Reaktıf Proteın', total antioksidan kapasitesi, homosistein, haptoglobin ve kan lipid profilinin önemi
Akut romatizmal ateş ve romatizmal kalp hastaliği tanisinda 'High Sensitive C Reaktif Protein?, total antioksidan kapasitesi, homosistein, haptoglobin ve kan lipid profilinin önemi
- Tez No: 236271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ DALLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmamızın amacı, bir akut faz reaktanı olan hs-CRP düzeyinin yanı sıra serum TAK, homosistein, haptoglobin, lipid ve apolipoprotein düzeylerinin ARA'e bağlı kardiyak tutulum oluşumu ve tedavi yaklaşımını belirlemede ki önemini saptamaktır.Bu çalışmada çocukluk çağında Akut Romatizmal Ateş (ARA) ve Romatizmal Kalp Hastalığı (RKH) tanısında hs-CRP, TAK, homosistein, haptoglobin, serum lipid profili ve apolipoprotein düzeylerinin rolü ve kardiyak tutuluma etkileri araştırıldı.Çalışmaya 2005-2008 tarihleri arasında Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kliniğinde ARA tanısı konan 31 hasta alındı. Hastalara ARA tanısı Modifiye Jones kriterlerine göre konuldu. Hastaların tamamına EKO yapıldı. Fizik muayenede kardiyak dinleme bulgusu olmayan ancak EKO bulgusu olan hastalara sessiz kardit tanısı aldı. Bütün hastalardan başvuruda tam kan sayımı, ESH, CRP, hs-CRP, TAK, homosistein, haptoglobulin, kan lipid profili ve apolipoprotein sevyeleri ölçümü yapıldı ve anammez, fizik muayene ve laboratuvar bulgularının bulunduğu form dolduruldu.Tanı anında ki plazma haptoglobulin ve apo B değerleri sessiz karditli grupta istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. İstatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte kan homosistein ve hs-CRP değerleri klinik karditli ve sessiz karditli grupta yüksek, TAK değeri ise düşük olarak bulundu.Sonuç olarak, çocuklarda ARA tanısında Jones kriterleri bazı vakalarda yetesiz kalabilmektedir. Özellikle kardiyak tutlumu belirlemede ve sessiz karditli hastaların tanı almasında EKO'nun rolü açıktır. Ancak ARA ve RKH'nın erken tanısı ve tedavisinin takibinde hs-CRP, TAK, haptoglobin ve apo B'nin kullanılabilecek parametreler olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate; the role of hs-CRP, TAC, homocysteine, haptoglobin, blood lipit profyl and apolipoprotein values in the diagnosis of Acute Rheumatic Fever (ARF) and Rheumatic Heart Disease (RHD) in childhood and alsoinvestigate the importance of treatment.We studied the role hs-CRP, TAC, homocysteine, haptoglobin, blood lipit profyl and apolipoprotein values at the diagnoses of ARF and RHD in childhood and also effect on heart.This study included 31 patients with ARF in Pediatry Clinic of Ankara Training and Reserch Hospital between 2005 and 2008. The diagnosis of ARF was based on modified Jones Criteria. Echocardiography was performed on all patients. Some patient with ARF have pathological valvular regurgitation that is not evident clinically, it can be seen only on echocardiography and it?s termed subclinical carditis (SCC). All patients underwent whole blood count, ESH, CRP and of hs-CRP, TAC, homocystein, haptoglobin, blood lipid levels and apolipoprotein measurement at admission, and a form containing history, physical examination and laboratory findings was filled.Serum haptoglobin and apo B levels of the patients in SCC were significantly higher, at the onset of diagnosis. The patients with carditis had higher serum homocysteine and hs-CRP levels and lower TAC level but it wasn?t significant statistically.In conclusion, Jones criteria are not always sufficient to diagnose ARF in children. We also want to point the importance of echocardiography in the diagnose of carditis and silient carditis. Hs-CRP, TAC, haptoglobin and apo B can be used on the early diagnosis and treatment of ARF and RHD.