Redesigning common compulsory foreign language courses in higher education: A needs-based approach
Yükseköğretimde ortak zorunlu yabancı dil derslerinin yeniden tasarımı: İhtiyaç temelli bir yaklaşım
- Tez No: 1003279
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DALOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarında İngilizce olarak sunulan Ortak Zorunlu Yabancı Dil (CCFL) derslerinin iyileştirilmesine odaklanmaktadır. Araştırmalar, birçok üniversitenin bu dersler için yapılandırılmış bir yol haritasına sahip olmadığını ve öğretim elemanlarının çoğunlukla ders kitaplarına büyük ölçüde bağımlı olduklarını göstermektedir. Bu materyaller her zaman öğrencilerin ihtiyaçlarına uygun değildir ve çoğu zaman gayri resmi bir ders izlencesi işlevi görmektedir. Yükseköğretim Kurulu (CoHE) ders hedeflerini belirlemiş olsa da haftalık ders saatleri, öğretim içeriği ve öğretim materyalleri konusunda ulusal bir standart bulunmamaktadır. Bu sorunları incelemek amacıyla, çalışmada öğrencilerin, öğretim elemanlarının ve kurumların dil ihtiyaçlarını belirlemek için bir ihtiyaç analizi yapılmıştır. Çalışma, Nation ve Macalister'ın (2020) ders tasarımı modelinden yararlanmış ve Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni (CEFR) ile uyumlu bir şekilde yürütülmüştür. Veriler, üniversite öğrencileri ve İngilizce öğretim elemanlarıyla yapılan çevrim içi anketler ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Bulgular doğrultusunda, Türkiye'deki CCFL sınıflarının gerçeklerini yansıtan ve belirlenen ihtiyaçları karşılamayı amaçlayan esnek bir çerçeveye dayalı bir ders tasarımı modeli geliştirilmiştir. Bu model, daha etkili ve bağlama duyarlı bir dil öğretimini desteklemeyi ve CCFL derslerinin standartlaştırılmasına yönelik girişimlerde kullanılabilecek bir çerçeve sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the improvement of Common Compulsory Foreign Language (CCFL) courses offered in English within Turkish higher education. Research indicates that many universities do not have a structured roadmap for these courses, and that instructors often rely heavily on coursebooks. These materials are not always appropriate for students' needs and frequently function as unofficial syllabi. Although the Council of Higher Education (CoHE) defines course objectives, there is no national standard regarding weekly class hours, teaching content, or instructional materials. To examine these issues, this study employed a needs analysis to identify the needs of EFL students and instructors. The study was guided by Nation and Macalister's (2020) course design model and aligned with the Common European Framework of Reference for Languages (CEFR). Data were collected through online surveys and semi-structured interviews with university students and English language instructors. Based on the findings, a course design model was developed to reflect the realities of CCFL classrooms in Türkiye and to address the identified needs through a flexible model that promotes more effective and context-sensitive language instruction. This framework is intended to provide a basis for efforts to standardize CCFL courses while maintaining adaptability across diverse institutional contexts.