Hope in the margins: Simon Stephens's post-Anthropocentric reconfigurations in Herons, Punk Rock, Wastwater, and The Curious Incident of the Dog in the Night-time
Kenarlardaki umut: Simon Stephens'ın Herons (Balikçil, 2001), Punk Rock (2009),“Wastwater”(2011) ve The Curious Incident of the Dog in the Night-time (Gece Vakti Bir Köpeğin Başina Gelen Olay, 2012) oyunlarinda Antroposen sonrasi kurgulamalari
- Tez No: 1003281
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN BİRLİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
21. yüzyıldaki finansal, politik ve çevre krizlerin ortasında oyun yazarlığını sürdüren Simon Stephens insan merkezci, kasvetli ve zalim bir dünya resmi çizer. İnsanların sebep olduğu bu karanlığın yanında, yazarın dramatik kompozisyonundaki marjinal alanlar, ekolojik ve ahlaki umudun Antroposen sonrası yankılarını duyulur kılar. Stephens hakkında yapılan mevcut akademik çalışmalar bu umut ve umutsuzluk arasındaki gerilimi vurgulamasına rağmen, oyunlarının umuda doğru nasıl eğilim gösterdiğini açıklamaz. Sıklıkla insan merkezcilikle işbirliği içinde görülen sosyal gerçekçilik ve natüralizm ile bağlarını koruyan Stephens oyunları insan merkezciliği, insan istisnacılığını ve insan ve insanla sınırlı olmayanlar , madde ve kültür, kendi ve öteki Kartezyen ikili zıtlıklarını içeriden sorunsallaştırır. Bu tez, Stephens'in dramatik kompozisyonunun, 21. Yüzyıldaki iklim krizi temelli onto-epistemolojik krize cevaben, Herons (Balıkçıl, 2001), Punk Rock (2009),“Wastwater”(2011) ve The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time (Gece Vakti Bir Köpeğin Başına Gelen Olay, 2012) oyunlarında, gerçekliğin ilişkisel ve ahlaki bir yorumunu nasıl yarattığını incelemektedir. Bu oyunların her biri çevre konularına önemli ölçüde, fakat kenardaki konumunu da koruyan, anlatısal ağırlık sağlamaktadır. Antroposen sonrası bir hermeneutik bakış aracılığıyla Stephens'in oyunlarında canlı ve cansız varlıklara yapılan atıfları ve bunların anlatısal önemini, Karen Barad'ın“dolanıklık,”Timothy Morton ve Dominic Boyer'in“mütevazı özne”ve Jane Bennett'in“eşbiçimlilik”kavramsal zemininde yorumlayan bu çalışma, oyun yazarının metinlerin kenarlarında gözlenen gerçeklik yansıtmasının ilişkisel olduğunu ve umuda yöneldiğini ortaya koymaktadır. Bu ilişkisel yaklaşımın, yazarın türler arası kayıtsızlığın yanı sıra insan ve insan olmayan varlıklar, madde ve kültür, içerik ve yapı ve bencil öznelere karşı direnç göstermesinde belli olduğunu iddia ediyorum. Bu bağlamda, Stephens'in oyunlarının, anlam ve maddenin birbirine geçtiği, Antroposen'in aşkın olmayan öznelerinin ortaya çıktığı ve türler arası empatinin mümkün olduğu bir gerçeklik sunduğunu savunuyorum.
Özet (Çeviri)
Writing amid the 21st-century financial, political, and environmental crises, Simon Stephens portrays a human-centred, dark, and brutal world. Alongside this anthropogenic bleakness, marginal spaces within his dramaturgy make the post-anthropocentric echoes of ecological and ethical hope audible. While current scholarship on Stephens notes this tension between hope and despair, it does not explain how the plays tend towards hope. Maintaining ties to social realism and naturalism, which are often seen as complicit in anthropocentrism, Stephens's plays problematise anthropocentrism from within by destabilising human exceptionalism and Cartesian binary oppositions between humans and wider-than-human world, matter and culture, and self and other. This dissertation explores how Stephens's dramaturgy creates a relational and ethical view of reality, responding to the climate-crisis-related onto-epistemological crisis in the 21st century, in Herons (2001), Punk Rock (2009), Wastwater (2011), and The Curious Incident of the Dog in the Night-Time (2012). Each of these plays provides significant narrative weight on environmental issues, whose marginal status is still preserved. Interpreting references to animate and inanimate beings and their narrative significance in Stephens's plays through a post-anthropocentric hermeneutical lens, against the conceptual background of Karen Barad's“entanglement,”Timothy Morton and Dominic Boyer's“hyposubjects,”and Jane Bennett's“isomorphism,”this study reveals that the playwright's reflection of reality observed in the margins of his texts is relational and tends toward hope. I claim that the relational view is evident in his resistance to rigid divisions between humans and wider-than-human becomings, matter and culture, content and form, and self-centred subjectivities, as well as interspecies ignorance. In such a context, I argue that Stephens's plays present a sense of reality in which meaning and matter are entangled, non-transcendental subjectivities of the Anthropocene emerge, and cross-species empathy becomes attainable.