Being subject in other language: A Lacanian psychoanalytic perspective on migration
Başka dilde özne olmak: Göç üzerine Lacanyen psikanalitik bir perspektif
- Tez No: 1003285
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU CANTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'den Almanya'ya göç eden ve bu süreçle ilişkili duygusal zorluklar yaşadığını belirten genç yetişkinlerin göç deneyimlerini Lacanyen psikanalitik bir çerçeve kullanarak incelemeyi amaçlamıştır. Katılımcıların deneyimlerini derinlemesine araştırmak için Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (YFA) kullanılmıştır. Yedi katılımcı ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler sonucunda beş üst tema ortaya çıkmıştır: (1) Rüya mı yoksa Kabus mu?: Git(me)me / Kal(ma)ma Korkusunun Göstergesi Olarak Rüyalar, (2) Benlik: (Ana)vatandan Yabancı Vatana, (3) İki Bakış Arasında: Konuğun ve Ev Sahibinin Gözünden, (4) Nereye ait?: Ev Duygusunun Kaybı Olarak Göç, (5)“Başka”Dilde Özne Olmak: Başka Dili Konuşma Deneyimi Olarak Göç. Sonuçlar, göçün öznenin Başka ile ilişkisini sarstığını ve bir tür psişik yerinden edilme durumu oluşturduğunu öne sürmektedir. Bu sonuçlar, Lacanyen psikanalitik yaklaşım bağlamında klinik uygulamaya yönelik çıkarımlar göz önünde bulundurularak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study explores the migration experiences of young adults who moved from Turkey to Germany and reported emotional difficulties related to migration, within a Lacanian psychoanalytic framework. Interpretative Phenomenological Analysis (IPA) was employed to examine participants' lived experiences in depth. Semi-structured interviews conducted with seven participants yielded five superordinate themes: (1) Dream or a Nightmare?: Dreams as a Sign of Fear of (Not) Leaving & Staying, (2) The Concept of Self: From m(Other)land to Other-land, (3) Between Two Gazes: The Perspectives of the Guest and the Host, (4)“Be-longing”to Where?: Migration as an Experience of Loss of Homely Feeling, and (5) Being Subject in Other Language: Migration as an Experience of Speaking Other Language. The results suggest that migration unsettles the subject's relation to the Other. The findings are discussed in relation to Lacanian theory, with particular attention to implications for clinical practice.