The structure of the subject and the construction of thescene of desire: A phenomenological analysis of dedicated TTRPG players' experiences
Öznenin yapısı ve Arzu Sahnesinin kurulması: Adanmış FRP/MRYO oyuncularının tecrübelerinin bir fenomenolojik analizi
  1. Tez No: 1003286
  2. Yazar: YUŞA ALGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ, ÖĞR. GÖR. NURTEN ÖZÜORÇUN KÜÇÜKERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, karakter yaratımına ve kampanyada bulunmaya atfedilen anlamları ve adanmış masaüstü rol yapma oyuncularının bu süreçleri nasıl deneyimlediklerini psikanalitik bir mercekten incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, bir kampanyada en az yirmi beş oturum oynamış altı katılımcıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların anlatıları, Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (Interpretative Phenomenological Analysis; IPA) yönergelerine uygun olarak analiz edilmiş ve bu süreç sonucunda dört ana tema belirlenmiştir: (1) FRP/MRYO ile İlk Karşılaşmalar: Aydınlanma, Tanınma ve Süreklilik; (2) Benliğin İnşası: Geçmiş, Seçim ve Oyunda Olma Hâli; (3) Başa Çıkmak İçin Oynamak: Sosyal Bağlar, Kaçış ve Kurgunun Güvenliği; ve (4) Seçim ve Sonuç: Oyun Aracılığıyla Dünyayı Şekillendirmek. Belirlenen temalar, Lacanyen psikanaliz çerçevesinde tartışılmış ve klinik çıkarımlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the meanings attributed to character creation and campaign participation, and how committed Tabletop Role-Playing Game (TTRPG) players experience these processes through a psychoanalytic lens. Semi-structured interviews were conducted with six participants who played at least twenty-five sessions in a campaign. The account's of participants were analysed according to Interpretative Phenomenological Analysis (IPA) guidelines and this process resulted in four themes: (1) First Encounters With TTRPGs: Illumination Recognition, and Continuity, (2) Constructing a Self: Background, Choice, and Becoming-in-Play, (3) Playing to Cope: Social Bonds, Escapism, and the Safety of Fiction and (4) Agency and Consequence: Shaping the World Through Play. Identified themes were discussed in terms of Lacanian understanding of subjectivity and clinical implication were noted.