Ankara'da yaşayanların engellilere yönelik tutumları
Attitudes of people living in Ankara toward handicapped persons
  1. Tez No: 100330
  2. Yazar: HALİT KUMTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırmanın amacı, bireylerin demografik, sosyo- ekonomik, sosyo kültürel nitelikleri ile engellilere yönelik tutumları arasında ilişkinin olup olmadığını belirlemektir. Bu temel amaç doğrultusunda, engellilere yönelik tutumlarının bireylerin söz konusu özelliklerine göre farklı olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemi, Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından, evreni temsil edecek şekilde Ankara ili Büyükşehir Belediye sınırları içinde ikamet eden 15 ve daha üstü yaş grubundan random yöntemiyle seçilmiştir. Örneklem sayısı N=114' dür. Bunların N=66'sı kadın, N=48'i erkektir. Bu araştırmada Yuker ve arkadaşları tarafından geliştirilen ve Özyürek tarafından Türkçe'ye çevrilen“Attitudes Towards Disabled Person”Ölçeği 0 Formu“ (ATDP) ile demografikjSosyo-ekonomik, sosyo-kültürel nitelikleri belirleyen soru kağıdı uygulanmıştır. Soru Kağıdı ile görüşmecilerin demografik, sosyo-ekonomik, sosyo-kültürel özellikleri belirlenmiştir. Veriler, araştırma modeline uygun olarak sıklık dağılımları (frekans, yüzde, standart sapma) ile tek yönlü varyans (ANOVA) analizi ve çift yönlü t testi ile çözümlenmiştir. Araştırmada ATDP ölçeği toplam puan ortalamaları 39.43 bulunmuştur. Araştırma bulguları, Ankara ilinde engellilere yönelik tutumların olumlu olduğunu belirlemiştir. ”ATDP" tutum ölçeği toplam puan ortalamaları, demografik, sosyo ekonomik, sosyo-kültürel değişkenlerde, sınır toplam puan ortalamasının üstündedir. Değişkenlerin toplam puan ortalamaları arasındaki farklar istatistiksel olarak.05 düzeyinde anlamlı bulunmamıştır. Farkların hepsi sımr toplam puan ortalamasından üstündedir. Araştırmanın bu bulguları, engelli bireylere ' yönelik yapılmış, literatürdeki tutum araştırmaları tarafından desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is that whether or not there is a relationship between individvals demographic, socio-economic socio-cultural feature and the attributions to handicapped individuals along with this main purpose,whether or not attributiins toward handicapped individvals differ accarding to these individvals features. This research is a descriptive study. Rosearch's sample live within the Ankara Bigcity Municipality boundry and selected 15 year old or more age grup, in a way that represent the all, by means of random methool from the premieership state statutic institute. Sample size is n:114. In this sample no:66 are women, n:48 are men. In this study, both“Attitudes Towards Disabled Person”(ATDP)" that is developed by Yuker and friends and translated in Turkish by Ö2yürek, and questionnaire that determine demografic, soccid-economic, socio-cultural features was applied. By means of questionnaire, individvals having interview, demographic, socio-economic, socio-cultural features were determined. Data, appropriate to research model, with frequvency distribution(frequvency »percentage, standart deviation) and one analyze (ANOVA) In study, ATDP scale total score avarage was found 39.43.Researc findings determined that in Ankara attributions toward score avarages demographic, socai-economic, socio-cultural variables were abave the limit of total score avarage. Different among the variables total scores avarages was not find statistically significant at.05 level. All of differences are above the limit of total score avarages. This research findings are suported by attribution researches in literature that are conducted toward the handicapped individuals.