The Teaching of reading through short stories in advanced classes
İleri düzeyde kısa hikaye yoluyla okuma öğretimi
  1. Tez No: 100331
  2. Yazar: SİBEL ARIOĞUL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET DEMİREZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET Bu tez, anlatımsal okuma öğretiminde kullanılan güncel okuma yaklaşımlarının uygulamaları ve ilgili kuramsal bilgileri sunmak için tasarlanmıştır. Bu tasarıyı oluşturan sebep, Eğitim Fakülteleri'nin İngiliz Dili Eğitimi Bölümleri için T.C. Yüksek öğretim Kurulu tarafından oluşturulan yeni müfredattır. Bu müfredatla birlikte, bir öğretmen adayı kendi bölümünden mezun olabilmek için çeşitli dersleri almaktadır. Bu çeşitlilik içerisinde, edebiyat yardımıyla okuma öğretimi önemli bir yer kaplamaktadır. Bunlara örnek olarak“Kısa öykü öğretimi”,“Roman öğretimi”, ve“Şiir öğretimi”gösterilebilir. Edebiyatla okuma öğretimi dersleri içerisinden“Kısa öykü Öğretimi”bu tezin sınırlarını çizmiştir. Bu sebeple, önerilen kuramlar, yaklaşımlar, teknikler ve uygulamalar daha çok kısa öyküler yardımıyla okuma öğretmek isteyen öğretmen ve öğretmen yetiştiricilerin yararlanabileceği bir kaynak niteliği taşıyacaktır. Bu tez, kısa öykü yoluyla okuma öğretimi hakkında az bir bilgiye sahip öğretmen ve öğretmen yetiştiricilerinin yararlanabileceği bir pratiklikte sunulmuştur. Verilen örnekler kuramsal bilgi ve yaklaşımları netleştirirken, tezin son bölümde yer alan uygulamalar rahatlıkla sınıf ortamına taşınabilecektir. Seçilen kuramlar, yaklaşımlar ve tekniklerle öğrencilerin okuma güdüsü artıp, grup dayanışması güçlenirken, işbirlikçi öğrenme stratejisi kullanımı, zihinsel olarak aktif, özerk, eleştiren öğrencilerin yaratılmasına faydalı olacaktır. Böylelikle öğrenciler, karışık gibi görünen kısa hikaye öğretimi dersinin başarıyla üstesinden gelmekle kalmayacak aynı zamanda hayat boyu sürecek verimli bir okuma alışkanlığı da kazanacaklardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is designed to offer theoretical information and practical implication of recent reading theories and approaches used in teaching narrative reading. The underlying reason is the new curriculum constructed by the Higher Council of Education to English Language Education Departments of Faculties of Education. With this curriculum, a teacher trainee should take several courses to graduate from his/her department. Under this variation, literature is used as an important vehicle to teach reading.“Teaching Short Story”,“Teaching Novel”, and“Teaching Poetry”can be given as concrete evidence to this literature-based language teaching. This thesis limits its aim with the teaching of short stories to EFL students. Therefore, the suggested theories, approaches, techniques, and applications will be much useful for teachers who use narrative reading in their English lessons and for teacher-trainers willing to teach short stories in English Language Education Departments. This study is served in a practical way to help the teachers and teacher trainers who have little knowledge on recent narrative reading theories and approaches. While the illustrated examples help the teachers and teacher trainers, comprehend the theories and approaches, the chapter given at the end of the thesis can be applied to the real classroom environment. Selected theories, approaches, and techniques can help to narrative reading teachers and teacher trainers wishing to create mentally active, autonomous, critical readers with the use of cooperative learning strategies increasing motivation and fostering group solidarity. Therefore, the students not only achieve success in seemingly complex course but also gain a life long habit that will make them better readers.