Ankara'da kentleşme olgusu; sosyo-ekonomik açıdan farklılaşmış bölgelerde kentsel davranışlar araştırması
  1. Tez No: 63224
  2. Yazar: AYNUR GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Gelişmiş ülkelerde sanayileşmenin gelişimi ile ortaya çıkan kentleşme, gelişmekte olan ülkelerde sanayileşmeyle aynı hızda olmaması nedeniyle bazen sorun olarak karşımıza çıkarken, bazen de kentleşme sanayileşmeye hız verebilmektedir. 1950 yılından sonra çok hızlı bir kentleşme yaşayan Türkiye'nin büyük kentlerine yönelik bir nüfus akımı olmuştur. Kentleşme ve kentlileşme ile kentte yaşayanların geliri arasında sıkı bir ilişkinin olduğu söylenebilir. Kentin fiziksel gelişim yapısına ve gelir dağılımına göre semtler arasında sosyo-ekonomik açıdan farklılıklar vardır. Türkiye genelinde bölgeler arasında bile önemli farklılıklar söz konusudur. Kentlerin ve ülkelerin kentlileşmesi, bu alanların ve bölgelerin birbirlerini kentsel davranış geliştirme ve bütünleşme yönünden etkilemeleriyle şekil almaktadır. Ankara'nın başkent oluşu ve giderek metropelleşme süreci yaşaması, eğitim, kültür hizmetlerinin yoğun olması, son zamanlarda orta ve büyük ölçekli sanayinin kurulması nedeniyle, 1950 yılından sonra yükselen nüfus artışı hızıyla hızlı bir kentleşme yaşanmaktadır, bu sebeple Ankara'nın farklı sosyo-ekonomik bölgelerinden olan Ümitköy, Aşağı ayrancı, Batıkent ve Mamak'ta kentsel davranış biçimleri tespit edilmiştir. Ankara'da farklı sosyo-ekonomik düzeylere göre tabakalaşma olsa da; fiziki yapılaşması, gecekondulaşmanın topoğrafik eşiklerde olması, toplu konut alanları gibi yapılaşmaları ve işyerlerinin konut alanlarına çok uzak olmaması gibi nedenlerden ötürü; gruplar tutum ve davranışlarında birbirlerini etkilemektedirler. Kent göç eden nüfusun kalış süresine göre kentsel davranışları benimsemesi de hızlanmaktadır. özellikle gecekondu bölgelerindeki beklentilerin fazlalığı, Türkiye'nin kentleşme ve kentlileşme politikalarını olumlu etkilese de, bu alanda tekrar kaynak yaratılmasını zorunlu kılacağından gecekondulaşma; giderek kentleşme ve kentlileşmenin toplumsal maliyetini artırmaktadır. Ankara Türkiye'nin önemli bir toplumsal değişim merkezi olmasıyla; kentleşmesi ve kentsel bütünleşmesi gelecek için Türkiye'nin göstergesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In developed countries, industrializing and city growing went head to head, while as in developing countries, cities led to accelerate industries and in some developing countries growing rate were not equal. After 1950, Turkey has experienced a high rate growing cities, especially a population stream has flown to big cities. Population increase in big cities seems to have a high correlation to income of big cities. Differences in infrastructuring and income share inequities led to grow different socio-economical structures in different regions of Turkey. Countries and cities' experiences growing in size interact each other in models of complementing and changing residents' behavior. After 1950, Ankara as a capital has experienced a city growing in size, in providing better education, cultural services and more to form a metropolitan. In different socio-economic regions of Ankara, residents have given different attitudes and behavior's feedback. A survey performed in Ümitköy, Aşağı Ayrancı, Batıkent and Mamak. Though a class stratification to different socio-economical levels been formed, attitudes and behaviors of each class interacted others due to business places are not relatively far away from housing sites, mass housing projects. As resident time increases, this accelerates to conform to expected attitudes and behaviors. As expectations in“gecekondu”regions are higher, this leads to obtain more resources and increases the shadow price of growing cities. Ankara is the most challenging city og Turkey in social movement as being an indicator for the future.