SP'li çocuğun bakımvereni üzerindeki etkisinin incelenmesi
An examination of the impact of a child with Cerebral Palsy on the caregiver
  1. Tez No: 1003308
  2. Yazar: MAHMUT ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma serebral palsili çocuğun bakım vereni üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 18 yaşından küçük serebral palsili çocuğa bakım veren 20- 45 yaşındaki bireyler dahil edilmiştir. Çalışmada kriterleri değerlendirmek için Sosyodemografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Serebral palsili çocuğun bakım veren üzerindeki etkisini değerlendirmek için Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği ve Aile Yükü Ölçeği uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır. İki bağımsız grup arasındaki farkları incelemek amacıyla Mann-Whitney U Testi, üç veya daha fazla grup arasındaki farkları değerlendirmek için ise Kruskal-Wallis Testi kullanılmıştır. Çalışmada bakım sürecinde psikososyal faktörlerin önemli bir rol oynadığını ve özellikle ekonomik yük algısının stres üzerindeki etkisinin detaylı incelenmesi gerektiğini göstermektedir. Yaş, cinsiyet, ekonomik yük, sinirlilik ve toplumsal ilişkilerde bozulma gibi durumlarda farklar gözlemlense de anlamlı farklar için daha büyük örneklemlere ihtiyaç olduğu görülmüştür. Çalışma, bu alanda çalışan ergoterapist ve sağlık çalışanlarına rehber oluşturabileceği düşünülerek hazırlanmıştır. Çalışmanın, bakım verenlerin içinde bulunduğu değerlendirmek ve buna uygun müdahale planları oluşturmak için farkındalık kazandırabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted to examine the impact of caring for a child with cerebral palsy on the caregiver. Individuals aged between 20 and 45 who provided care for a child with cerebral palsy under the age of 18 were included in the study. A Sociodemographic Information Form was used to assess the study criteria. The Zarit Burden Interview and the Family Burden Scale were administered to evaluate the impact of caring for a child with cerebral palsy on the caregiver. Pearson Correlation Analysis was applied to determine the relationships between variables. The Mann–Whitney U Test was used to examine differences between two independent groups, while the Kruskal–Wallis Test was employed to evaluate differences among three or more groups. The findings indicate that psychosocial factors play a significant role in the caregiving process, and that the effect of perceived economic burden on stress, in particular, requires more detailed investigation. Although differences were observed in variables such as age, gender, economic burden, irritability, and deterioration in social relationships, it was concluded that larger sample sizes are needed to obtain statistically significant results. This study was designed with the aim of providing guidance for occupational therapists and healthcare professionals working in this field. It is believed that the study may raise awareness to better understand the conditions of caregivers and to develop appropriate intervention plans accordingly.