Mardin müzesinde korunmakta olan ve Mardin yöresinden gelen metalik kaplar
The Metallic wares preserving in the Mardin museum and coming from the Mardin region
  1. Tez No: 100332
  2. Yazar: GÜZEN KAYA KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARMAĞAN ERKANAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET M.Ö. 3. binden itibaren görülmeye başlayan metalik seramik örneklerinden olan ve Mardin müzesinde korunan yayınlanmamış 94 adet tam kap bu çalışmanın konusunu oluşturmuştur. Giriş bölümünde bugüne kadar yapılan kazı ve araştırmalarda açığa çıkan metalik kapların genel olarak tanımı, yapım teknikleri ve bölgesel dağılımı ele alınmıştır. Aynı bölümde Mardin Müzesindeki seramiklerin seçilmesindeki amaç ve çalışma yöntemi belirlenmiştir. Mardin Müzesinde korunan kapların ele alındığı ikinci bölümde; kapların buluntu yerleri, malzeme ve teknik ve kap formları incelenmiştir. Mevcut kaplar kendi aralarında tasnif edilerek tipolojik bir çalışma ile kap formları tespit edilmiş ve bunların en yakın benzerleri saptanmıştır. Diğer kazı ve araştırmalar sonucu saptanan teknik özellikler ile Mardin Müzesindeki eserlerin teknik özelliklerinin karşılaştırılmasından, yapım teknikleri açısından farklılık göstermediği anlaşılmıştır. Tarihlendirmeye ilişkin sorunlar üçüncü bölümde incelenmiştir. Bugüne kadar açığa çıkmış olan metalik seramiklerin tarihlendirmeleri dikkate alınarak, müzedeki seramiklerin hangi döneme ait olabilecekleri saptanmaya çalışılmıştır. Mardin Müzesindeki seramiklerin incelenmesinden ve diğer metalik seramik örnekleriyle yapılan karşılaştırmaları sonucunda elde edilen veriler, sonuç bölümünde belirtilmiş ve 94 adet seramiğe ilişkin bilgilerin verildiği katalog son bölümde yer almıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The samples of the unpublished ninty-four complete Metallic Ware's, which are seen beginning with the 3 rd Millenium BC and now preserved in Mardin Museum are the subject matter of this thesis. In the introduction part, the general descriptions, production techniques and regional distribution of the Metallic Ware which were unearthed during the excavations and surveys up to now are stated. Also, the purposes for choosing these ceramics in the Mardin Museum and methods are explained in this part. In the second part, the sites of the finds, production techniques and the forms of the Metallic Wares in the Mardin Museum are studied. From The existing Metallic Wares the forms of the pottery are examined and classified according to their resemblance. By the comparison of the technical properties obtained from the other excavations and surveys and the objects in the Mardin Museum, it is understood that there is no difference in their production techniques. The problems related to the dating is examined in the third part. Considering the datings of the ceramics unearthed up to now, it is tried to determine the historical periods of the ceramics in the museum. The data obtained from the excavations of the ceramics in the Mardin Museum and their comparison to the other samples of the Metallic Wares are indicated in the last part. The catalogue with the informations related to the ninty-four Metallic Wares is also found in this part