Principles and case-law of ICSID in comparison with thedispute settlement mechanism of WTO
ICSID'nin ilkeleri ve içtihatlarının WTO'nun uyuşmazlık çözüm mekanizmasıyla karşılaştırılması
  1. Tez No: 1003324
  2. Yazar: ÇAĞLAR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Tamás Fézer
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Debrecenı Egyetem
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Ab Hukuku Bilim Dalı
Özet
ÖZET Tez çalışmam, ICSID'nin ilkeleri ve içtihat hukuku ile WTO'nun uyuşmazlık çözüm mekanizmasının karşılaştırılması hakkındadır. WTO başlığı altında, NAFTA'nın uluslararası bir yargı organı olarak süreci ve işlevinden de kısaca bahsedilmektedir.“WTO Uyuşmazlık Çözüm Organı ve Temyiz Organı”ve "Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözümü için Uluslararası Merkez (ICSIDf uygulamada en yaygın kullanılan uluslararası yargı yollardır. Aralarındaki en önemli farklar, IGO, devlet veya şirketler ve bireyler gibi taraflarla ilgilidir. Bu nedenle, WTO mekanizma.sı yalnızca devletler ve IGO'lar arasında geçerli olabilir, ancak ICSID mekanizması yalnızca devletler ve yabancı yatırımcılar arasında geçerli olabilir. Zaman zaman bu iki araç, uluslararası ticaret hukukundaki uyuşmazlıkları çözmeye hizmet eden aynı amaca hizmet eder. Ancak bu amaç dışında tamamen farklıdırlar. Ayrıca NAFTA da ICSID hakkında olup ICSID olmadan farklı bir mekanizma değildir. ICSID'nin bir konusudur. Bunların hepsini bu tez çalışmamda detaylarıyla ve içtihatlarıyla anlatacağım.
Özet (Çeviri)
My thesis study is about the principles and case-law of ICSID in comparison with the dispute settlement mechanism of WTO. Under the WTO title, also mention briefly the process and function of NAFTA as an international tribunal.“ WTO Dispute Settlement Body & Appellate Body ”and“ International Centre for Settlement of Investment Disputes(ICSID) ”are the most important international tribunal ways and also the most common ways in practice. Most important differences between them about the parties of the disputes like IGO, state or companies and individuals. So, the WTO mechanism can be valid only between the states and IGOs but the ICSID mechanism can be valid only between the states and foreign investors. Occasionally these two instruments serve the same purpose which is about to solve the international disputes in international business law. But they are also totally different except that purpose. Also the NAFTA is about ICSID and not an different mechanism without ICSID. It is a subject of the ICSID. I will explain all of them with details and case law in that thesis study.