Bellini, Gounod, Prokofiev ve Bernstein'ın“Romeo ve Juliet”konulu eserlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative reviewing of Bellini, Gounod, Prokofiev and Bernstein's works on“Romeo ve Juliet”
- Tez No: 1003329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERTAN RONA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Romeo ve Juliet konusu üzerine eser bestelemiş önemli besteciler olan Vincenzo Bellini, Charles Gounod, Sergey Prokofiev ve Leonard Bernstein'ın opera, bale ve müzikal türlerinde besteledikleri bu eserlerin konu bakımından birbirlerine olan benzerlik ve farklılıkları karşılaştırmalı olarak incelenerek sunulmuştur. Romeo ve Juliet'in en bilinen versiyonu olan ve yukarıda adı geçen bestecilerin çoğunun bu konu üzerine eser yazmasına ilham kaynağı olan William Shakespeare'in Romeo ve Juliet oyunu da ele alınmış, tiyatro metni ile opera, bale ve müzikal uyarlamalarının karşılaştırmaları yapılmıştır. Literatür taramasına dayanan bir araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada, Romeo ve Juliet konusu üzerine yazılan eserlerin yanı sıra bu eserleri üreten bestecilerin kısaca hayat hikayelerine yer verilerek besteledikleri eserlerin türleri ve bu türlerin tarihiyle ilgili bilgiler de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the similarities and differences among the opera, ballet and musical works of important composers Vincenzo Bellini, Charles Gounod, Sergey Prokofiev and Leonard Bernstein, who composed works on the subject of Romeo and Juliet, are presented by examining comparatively. The most well-known version of Romeo and Juliet and the source of inspiration for many of the composers mentioned above to writen works on this subject William Shakespeare's Romeo and Juliet is also discussed, and comparisons are made between the play text and its opera, ballet and musical adaptations. In this study, which uses a research method based on literature review, the works written on the subject of Romeo and Juliet are presented, as well as brief life stories of the composers who produced these works, and information about the types of works they composed and the history of these genres is also presented.