-(Y)IP constructions in Turkish
Türkçede -(Y)IP ekli yapılar
- Tez No: 1003330
- Danışmanlar: PROF. DR. MARTİNA GRACANİN YÜKSEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkçedeki -(y)Ip ekli yapıları incelemekte ve bu yapılarla ilgili üç temel sorunu ele almaktadır: (i) -(y)Ip öbeğinin tümce içerisinde bir eklenti mi yoksa sıralama öbeği mi olduğu yönündeki yapısal statüsü, (ii) -(y)Ip ekli yapılarda gizli ve açık öznelerin dağılımı ve (iii) -(y)Ip öbeğinin tümce içerisinde nereye eklendiği. Öncelikle, -(y)Ip öbeğinin sıralama öbeği değil, eklenti olduğu savunulmaktadır. Bu sav, -(y)Ip öbeğinin ve sıralaması ve ulaçsıl yapılarla karşılaştırıldığında sergilediği davranışlara dayanmaktadır. Bu çözümleme benimsendiğinde, -(y)Ip öbeğinin tümce omurgasında farklı konumlara (OlmÖ, eÖ ve EÖ) eklenebildiği gösterilmektedir. İkinci olarak, geleneksel ADIL ve adıl temelli çözümlemelerin, -(y)Ip ekli yapılarıdaki özne örüntülerini açıklayamadığı ortaya konulmaktadır. Bunun yerine, -(y)Ip ekli yapılarıdaki öznelerin AdÖ olduğu ve telaffuzlarının Biçim Kopyalama (Form Copy) ile Özellik Paylaşımı (Feature Sharing) yaklaşımlarını birleştiren bir düzenek tarafından belirlendiği ileri sürülmektedir. Bu çözümleme altında, -(y)Ip öbeğinin öznesi ile ana tümce öznesi arasındaki eşgönderim, Biçim Kopyalama yoluyla sağlanırken; öznelerin yalın durum (nominative Case) yetkilendirmesi, ana tümcede Z başı aracılığıyla Özellik Paylaşımı kapsamında gerçekleşmektedir. Son olarak, -(y)Ip öbeğinin eklendiği yükseklik ile gizli ve açık öznelerin dağılımı arasındaki etkileşim gösterilmektedir. -(y)Ip öbeğinin, OlmÖ ve eÖ'ye eklendiğinde açık bir özne barındırabildiği; EÖ'ye eklendiği konumda ise yalnızca ana tümce öznesiyle özdeş olan gizli bir özne barındırabildiği ve bu öznenin Biçim Kopyalama kapsamında silinmesi gerektiği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines -(y)Ip constructions in Turkish and addresses three issues: (i) the structural status of the -(y)Ip constituent as an adjunct or a conjunct, (ii) the distribution of null and overt subjects in -(y)Ip constructions, and (iii) the height at which the -(y)Ip constituent is merged. I first argue that the -(y)Ip constituent is an adjunct rather than a conjunct. This is based on the behavior of the -(y)Ip constituent compared to veAND-coordination and adverbial clauses. Adopting this analysis, I show that the -(y)Ip constituent may adjoin at different sites in the clausal spine: NegP, vP, and VP. Second, I show that traditional PRO- and pro-based analyses cannot account for the subject patterns in -(y)Ip constructions. Instead, I propose that subjects in -(y)Ip constructions are full DPs whose pronunciation is regulated by a mechanism that unifies Form Copy and Feature Sharing. Under this account, co-reference between the subject of the -(y)Ip constituent and the matrix subject is regulated under Form Copy, while the nominative Case assignment of the subjects is achieved under Feature Sharing via matrix T. Finally, I demonstrate the interplay between the height of the -(y)Ip constituent and the distribution of null and overt subjects. I argue that the -(y)Ip constituent can host an overt subject when it adjoins to NegP and vP. In the VP-adjoined position, it can only host a null subject identical to the matrix subject, which must be deleted under Form Copy.