Na'īmī Divanı (inceleme – metin - dizin)
Na'īmī's Di̇van (exami̇nati̇on – text - index)
  1. Tez No: 1003336
  2. Yazar: NURULLAH GEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TANYILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Na'îmî mahlasıyla şiirler yazan şairin; daha çok gazellerden oluşan Dîvân'ının tenkitli metnini, hayatını, edebî şahsiyetini; eserde yer alan şiirlerin şekil, muhteva ve üslup özellikleri bakımından incelenmesini esas almaktadır. Na'îmî'nin hayatı hakkında klasik Türk edebiyatının temel kaynaklarından olan tezkirelerde ve biyografik kaynaklarda herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Doğum ve ölüm tarihi ve yeri kesin olarak bilinmemekle birlikte Dîvân'ından elde edilen bilgilere göre XVII. yüzyılın sonlarına doğru veya XVIII. yüzyılın başlarında doğmuş ve XVIII. yüzyılın ikinci yarısında yaşamış bir dîvân şairi olduğu sanılmaktadır. Na'îmî'nin elifba kafiye düzenine göre tertip edilen Dîvân'ı bugünkü bilgiler ışığında bilinen tek eseridir. Dîvân'da 197 gazel, 6 murabba, 1 şarkı, 32 kıt'a, 29 nazm, 6 tuyuğ ve 66 müfred olmak üzere toplamda 337 manzume yer almaktadır. Çalışmamız bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde hakkında yok denecek kadar az bilgiye sahip olduğumuz Na'îmî'nin hayatı ve edebî şahsiyeti şiirlerinden yola çıkılarak tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde Na'îmî Dîvân'ında yer alan manzumeler; biçimsel özellikleri, vezin, kafiye, redif ve nazım türleri bakımından tetkik edilmiştir. Üçüncü bölüm metin bölümünden oluşmaktadır. Bu bölümde Na'îmî Dîvân'ında yer alan manzumeler yazma eserdeki sıralamaya göre transkripsiyon alfabesi ile sunulmuştur. Çalışmamızın sonunda dizin yer almaktadır. Bu bölümde metinde yer alan kelimeler sıralanarak bunların hangi sayfada bulundukları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the critical text of the Dîvân, which consists mainly of ghazals, written by the poet under the pen name Na'îmî; his life and literary personality; and an examination of the poems included in the work in terms of their form, content and stylistic features. There is no information about Na'îmî's life in the tezkires and biographical sources, which are the primary sources of classical Turkish literature. Although his date and place of birth and death are unknown, based on information obtained from his Dîvân, he is believed to have been born towards the end of the 17th century or the beginning of the 18th century and to have lived during the second half of the 18th century. Na'îmî's Dîvân, arranged according to the elifba rhyme scheme, is the only work known to us today based on current information. The Dîvân contains a total of 337 poems, including 197 ghazals, 6 murabbas, 1 song, 32 stonzas, 29 verses, 6 tuyugs, and 66 mufreds. Our study consists of an introduction and three sections. In the first section, we attempt to determine the life and literary personality of NaǾîmî, about whom we have very little information, based on his poems. The second chapter examines the poems in Na'îmî's Dîvân in terms of their formal characteristics, metre, rhyme, refrains and types of verse. The third chapter consists of the text section. In this section, the poems in Na'îmî's Dîvân are presented in transcription alphabetical order according to their sequence in the manuscript. An index is included at the end of our study. In this section, the words in the text are listed, indicating the page on which they appear.