Türkmenistan ve Türkiye arasındaki kültür, sanat ve iletişim politikaları
Cultural, artistic, and communication policies between Turkmenistan and Turkey
  1. Tez No: 1003354
  2. Yazar: MARYAM JUMANYAZOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN HIDIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkmenistan ile Türkiye arasındaki kültür, sanat ve iletişim politikalarını tarihsel süreklilik, toplumsal yapı ve çağdaş diplomasi kesişiminde bütüncül bir çerçevede ele almaktadır. Araştırmada; göçebe mirasın şekillendirdiği aşiret temelli toplumsal örgütlenmenin kimlik, dayanışma ve kültürel aktarım üzerindeki belirleyici rolü ortaya konmuş. Bu yapının modernleşme süreçlerinde dahi süreklilik sergileyerek toplumsal istikrar ürettiği saptanmıştır. Sovyet dönemi, kültür, sanat alanında ideolojik standardizasyon ve modernleşmenin birlikte seyrettiği bir evre olarak değerlendirilmiş. Sosyalist gerçekçiliğin estetik bir tercihten çok bir eğitim ve propagasyon disiplinine dönüştüğü, yerel motiflerin parti sembollerine eklemlenerek“ideal Sovyet bireyi”anlatısını tahkim ettiği gösterilmiştir. Bağımsızlık sonrasında ise millî kimliğin kamusal görünürlüğünün artması, kültürel mirasın kurumsal temsili ve dijital mecraların açtığı yeni ifade alanları birlikte okunmuş. Genç kuşakların çevrimiçi dolaşım sayesinde devlet merkezli kültür politikalarının ötesine geçen, alternatif kültürel üretim ve paylaşımlar geliştirdiği tespit edilmiştir. İkili ilişkiler boyutunda, Türkiye ile Türkmenistan arasında ortak dil ailesi, benzeşen söz varlığı ve halk edebiyatı geleneklerinin kültürel diplomasi için güçlü bir zemin olarak belirlenmiştir. Bu zemin; sergiler, sahne sanatları, ortak yapımlar ve yayıncılık faaliyetleri aracılığıyla kurumsal iş birliklerine dönüşmekte; iletişim politikaları ve medya dolaşımı ise söz konusu iş birliklerinin erişimini genişletmektedir. Çalışma, tarihsel-sosyolojik bir kavrayışla kültür ve sanatın yalnızca estetik üretim değil, aynı zamanda kimlik inşası ve yumuşak güç üretimi bakımından stratejik bir kaynak olduğunu ortaya koymaktadır. Böylece, mirasın çağdaş yorumlarla buluşturulması, ortak küratöryel projeler ve dijital arşivcilik gibi araçlar üzerinden kalıcı bir ortaklık mimarisi önerilmektedir. Genel olarak ulaşılan sonuç, kültür, sanat ve iletişim üçlüsünün, iki ülkenin ortak hafızasını güncel diplomatik hedeflerle eşgüdümleyerek bölgesel ölçekte çoğaltıcı etkiler üretebileceğidir.
Özet (Çeviri)
This study examines the cultural, artistic, and communication policies between Turkmenistan and Turkey within a holistic framework at the intersection of historical continuity, social structure, and contemporary diplomacy. The research demonstrates that the tribe-based social organization shaped by nomadic heritage plays a decisive role in identity formation, solidarity, and cultural transmission, and that this structure has preserved its continuity even throughout modernization processes, thereby producing social stability. The Soviet period is evaluated as a phase in which ideological standardization and modernization proceeded together in the field of culture and art; socialist realism is shown to have transformed from an aesthetic preference into a discipline of education and propaganda, while local motifs were incorporated into party symbols to reinforce the narrative of the“ideal Soviet citizen.”Following independence, the increasing public visibility of national identity, the institutional representation of cultural heritage, and the new spaces of expression opened by digital media are analyzed together; it is identified that younger generations, thanks to online circulation, have developed alternative cultural productions and modes of sharing that go beyond state-centered cultural policies. At the level of bilateral relations, the closeness established by the shared language family, overlapping vocabulary, and folk-literature traditions between Turkey and Turkmenistan is identified as a strong basis for cultural diplomacy. This basis transforms into institutional cooperation through exhibitions, performing arts, co-productions, and publishing activities, while communication policies and media circulation broaden the outreach of these collaborations. Adopting a historical-sociological understanding, the study shows that culture and art are not only matters of aesthetic production but also strategic resources for identity construction and the generation of soft power. Accordingly, it proposes a durable partnership architecture through instruments such as bringing heritage together with contemporary interpretations, joint curatorial projects, and digital archiving. Overall, the conclusion reached is that the triad of culture–art–communication can synchronize the two countries' shared memory with current diplomatic objectives, thereby generating multiplier effects on a regional scale.