Kamu diplomasisinin bir aracı olan kültürel diplomasi bağlamında Türkiye'nin Türk Cumhuriyetleri ile ilişkileri
Turkey's relations with the Turkic Republics in the context of cultural diplomacy as a tool of public diplomacy
  1. Tez No: 718058
  2. Yazar: NAGEHAN TOPSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT YALDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Soğuk Savaş sonrasında milletlerarası ilişkilerde güç anlayışı değişikliğe uğramıştır. Bir ülkenin kültürü, siyasi değerleri ve dış politikasından beslenen yumuşak güç ve kamu diplomasisi kavramları, uluslararasındaki ilişkilerde kendine yer bulmuştur. Kamu diplomasisi kısaca bir devletin kurumlarını, alışkanlıklarını, geleneklerini ve kültürünü uluslararası camiaya ifade etme isteği olarak tanımlanabilir. Bu bağlamda, kamu diplomasisinde önemli bir yere sahip olan kültürel diplomasinin yardımı ile kurulan ilişkiler neticesinde toplumlar arasındaki tanışıklık artmaktadır ve güven ortamı oluşmaktadır. Tarihsel ve kültürel bağlarından ötürü Türkiye, Türk Cumhuriyetleri ile etkileşim içerisindedir. Türkiye, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Yunus Emre Enstitüsü gibi ulusal kurumlar ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı, Türk Devletleri Teşkilatı gibi kurulmasına destek sağladığı bölgesel kuruluşlarla kültür, sanat, dil, din, eğitim, medya, edebiyat gibi alanlarda kültürel iletişim kurarak bölgede etkin olma gayreti göstermektedir. Bu çalışmada, Türkiye'nin Türk Dünyası'nda yürütmekte olduğu kültürel diplomasi faaliyetleri, bu faaliyetlerin Türkiye'nin Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ile ilişkileri açısından rolü ve önemi incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada, Türkiye'nin kültür ve tarih birlikteliği yaşadığı Türk Cumhuriyetleri'ne yönelik kültürel diplomasi faaliyetlerinin neler olduğu, faaliyetleri hangi kurumlar aracılığı ile yürüttüğü, Türk Cumhuriyetleri ile ilişkilerini kültürel diplomasi çerçevesinde geliştirmekte başarılı olup olmadığı sorularına cevap verilmeye çalışılacaktır. Çalışma, Giriş, Kavramsal ve Kuramsal Çerçeve, Türkiye ve Kültürel Diplomasi, Kültürel Diplomasi Bağlamında Türkiye'nin Türk Cumhuriyetleri ile İlişkileri, Sonuç olmak üzere toplam beş ana bölümden oluşmaktadır. Tezde, öncelikle yumuşak gücün bir unsuru olan kamu diplomasisi kavramına değinilmiş, kültürel diplomasi, kamu diplomasinin bir alt dalı olarak ele alınmış, kültürel diplomasi sosyal inşacılık kuramı çerçevesinde değerlendirilmiş, Türk kültürel diplomasisinin etkinliği ve ikili ilişkilere yansıması resmedilmeye çalışılmıştır. Türkiye'nin, Türk Cumhuriyetleri'nin bağımsızlıklarından bugüne kadar geçen süreçte gerçekleştirmiş olduğu kültürel diplomasi faaliyetlerinde önemli başarılar elde ettiği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kamu diplomasisi, Kültürel Diplomasi, Yumuşak Güç, Türkiye Cumhuriyeti, Türk Cumhuriyetleri.
Özet (Çeviri)
After the Cold War, the understanding of power in the international system has changed. Soft power and public diplomacy concepts, fed by a country's culture, political values and foreign policy, have found a place in international relations. Public diplomacy can be briefly defined as the desire of a state to express its institutions, habits, traditions and culture to the international community. In this context, as a result of the relations established with the help of cultural diplomacy, which has an important place in public diplomacy, acquaintance between societies increases and an atmosphere of trust is formed. Due to its historical and cultural ties, Turkey interacts with the Turkic Republics. Turkey strives to be active in the region by establishing cultural communication in areas such as culture, art, language, religion, education, media, literature, together with national institutions such as Turkish Cooperation and Coordination Agency, Presidency of Religious Affairs, Presidency for Turks Abroad and Related Communities, Yunus Emre Institute and regional institutions such as the International Turkic Culture Organization and Organization of Turkic States. In this study, Turkey's cultural diplomacy activities Turkish World, the role and importance of these activities in terms of Turkey's relations with Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Turkmenistan were tried to be examined. In this study, it will be tried to answer the questions of what are the cultural diplomacy activities for the Turkic Republics where Turkey has a cultural and historical unity, through which institutions it carries out the activities, and whether it is successful in developing its relations with the Turkic Republics within the framework of cultural diplomacy. The study consists of five main sections: Introduction, Conceptual and Theoretical Framework, Turkey and Cultural Diplomacy, Turkey's Relations with the Turkic Republics in the Context of Cultural Diplomacy, Conclusion. In the thesis, first of all, the concept of public diplomacy, which is an element of soft power, was mentioned, cultural diplomacy was handled as a sub-branch of public diplomacy, cultural diplomacy was evaluated within the framework of social constructivism theory and the effectiveness of Turkish cultural diplomacy and its reflection on bilateral relations were tried to be illustrated. It has been concluded that Turkey has achieved significant success in the cultural diplomacy activities that it has carried out since the independence of the Turkic Republics. KEYWORDS: Public Diplomacy, Cultural Diplomacy, Soft Power, Turkish Republic, Turkic Republics