CD, LP ve kaset tasarımlarında biçim-içerik sorunları ve Kanneci Müzik Prodüksiyon için CD ambalaj tasarımları
From and content issues in CD, LP, and cassete designing and CD cover designs for Kanneci Müzik Production
- Tez No: 100337
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET“CD, LP ve KASET tasarımlarında, biçim-içerik sorunları ve Kanneci Müzik Prodüksiyon için CD ambalaj tasarımlan”başlıklı bu çalışmada, müzik eserlerinin çoğaltılması ve kitlelere ulaştırılması için kullanılan teknolojilerin ve ambalajlarının, tarihi gelişim sürecinde grafik tasarım açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Birinci bolümde; ambalajın önemi ve temel fonksiyonları incelenmiştir, bunun yanısıra teknolojideki hızlı gelişmelere paralel olarak yaygınlaşmaları, pazarlama ve iletişim açısından önemi ve etkileri de ele alınmıştır. İkinci bölümde; müzik ambalajlarının önemi ve müzik kayıt teknolojisindeki gelişmeler ile birlikte, bunların tasarımdaki etkileri incelenmiştir. Albüm kapaklarının, diğer grafik ürünlerinden kalıcılığı ve belgeselliği açısından söz konusu olan farklılığı, tasarımda kullanılan öğelerin ne denli önem kazanacağım da ortaya koymaktadır. Üçüncü bölümde; biçim-içerik ilişkisinin“bütünlük”ilkesiyle ele alınmasının gereği vurgulanmaktadır. Müzik türlerinin farklılaşması ve giderek yeni boyutlar kazanması, müziğin türünü, dönemini, sanatçının kimliği gibi sanatsal, sosyal, kültürel mesajlar da üstlenmiş görsel veya imgesel elemanlar ile kompoze edilmesi ve bunların bir sanat eserini pazarlama kaygısıyla tasarlanması koşullan incelenmektedir. Dördüncü bölümde; müzik türlerine göre farklılaşan tasarımlar, biçim-içerik çözümlemeleri, örnekleriyle birlikte incelenmiştir. Bir albüm kapağma baktığımızdam onun görsel elemanlarından, tipografisi, fotoğrafı ya da kompozisyonunda kullanılan diğer unsurlardan (renk, biçim ya da teması gibi) içindeki müziğin türünün anlaşılması gerektiği vurgulanmıştır. Beşinci bölümde; yukarıda değinilen verilerin uygulanması sonucunda gerçekleştirilen çalışmalar bulunmaktadır. CD kapağı uygulamalarında, Kanneci Müzik Prodüksiyon için yapılan tasarım örnekleriyle, bu tasarım türünün sınırları ve olanakları görselleştirilmiştir. Tasarım sürecinde ise yapımcı firma Sony Müzik ve gitar sanatçısı Ahmet Kanneci'nin tasarıma olan doğrudan veya dolaylı etkileri veya beklentileri, tasarıma olan etkileri açısından incelenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this research titled as“Form-Content Issues in CD, LP, and Casette Designing and CD Cover Designs for Kanneci Music Production”, it is aimed to study the technologies used for the reproduction of works of music and their covers from the aspect of graphic designing, according to their historical development processes. In the first part, the significance of packing and its basic functions are studied. Besides this, their becoming wide-spread in parallel with the rapid developments in technology and their significance and effects in points of marketing and communication are taken in consideration, as well. In the second part, together with the significance of music packing and the developments in the music recording technologies, their effects on the design are also studied. The differentiation of album covers from other graphic designing products with regard to their permanent and documentary features points out how the elements will gain importance that are used in the design. In the third part, the need for consideration of the form-content relation with the principle of“integrity”is emphasized. The subjects such as the variation of the kinds of music, their gradually taking new shapes, composing the design with visual and imaginary elements which convey artistic, social and cultural messages like the type, the period of the music or the artist's identity and composing it without undervaluing the concern for marketing are studied.In the fourth part, the designs varying according to sorts of music and form- content analysis are studied together with their samples. It is emphasized that when the cover of an album is viewed, the sort of music must be understood through the other elements (such as its colour, its form or its theme). In the fifth part, there are the works realized as results of the practices of the data mentioned above. In the CD cover practices, the sample designs that are produced for Kanneci Music Production and the limits and possibilities of this type of designing are visualized. As for the designing process, the producer firm Sony Music's and the guitarist Ahmet Kanneci's direct or indirect influences on or the expectations about the design are studied and evaluated.