Molla Muhammed Halim'in itikadî görüşleri
Thelogical views of Molla Muhammed Halim
- Tez No: 1003392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHULLAH ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, Şark medreselerinde ilim ve ihtisas ile uğraşmış olan ve bulunduğu çevrede tanınan Molla Muhammed Halim diğer adıyla Xemkûrê Xursi'nin itikadî görüşleri incelenmiştir. Edebi yönü daha güçlü olan Xemkûrê Xursi İslam'ın inanç konularını edebî dil aracılığıyla ele almıştır. Xemkûr hem manzum hem de mensur olarak ele aldığı eserlerinde kelam ilminin konu başlıklarından olan ilahiyyat, nübüvvat ve semiyyat konularını ele almıştır. Çalışmada Xemkûrê Xursi'nin hem manzum hem de mensur olarak ele aldığı itikadî/kelamî görüşleri tespit edilmiştir. Çalışmamız fiziki açıdan giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin konusu, amacı, önemi, metot ve kaynakları üzerinde durulmuştur. Tezin birinci bölümünde Xemkûrê Xursi'nin hayatı, ilmi kişiliği, eserleri, eserlerinin içeriği ve edebî yönü konu edinmiştir. Tezin ikinci bölümünde kelamın üç ana konusu olan uluhiyyet, nübüvvat ve semiyyat konuları işlenmiştir. Sünnî kelamın umdesini oluşturan ilahiyyat, nübüvvat ve semiyyat, usûl-ü selâse olarak formüle edilir. Bu üç ana başlık altında da her biriyle ilişkili ya da ilintili olan diğer kelamî konular alt başlıklar şeklinde ele alınıp Xemkûrê Xursi'nin ilgili konu başlıklarıyla alakalı düşüncelerine geçmeden önce hazırlık mahiyetinde kelam ekollerinin konulara yaklaşımlarına ana hatlarıyla değinilmiştir. Sonrasında Xemkûrê Xursi'nin her bir konu başlığıyla alakalı düşünceleri şiirlerinden istinbat edilerek (çıkarılarak) ortaya konulmuştur. Sonuçta ise Xemkûrê Xursi'nin görüşleri, mevcut Kelam ekolleriyle karşılaştırılarak bir sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the theological (itikadî) views of Molla Muhammed Halim, also known as Xemkûrê Xursi, a renowned scholar who studied scinence and specialization in Eastern madrasas. While Xemkûrê Xursi is primarily recognized for his literary prowess, he addressed the tenets of Islamic faith through a sophisticated literary lens. In his both prose and poetic Works, he explored the core subjects of Kalam (Islamic theology), namely Ilahiyyat (Divinity), Nübüvvat (Prophethood), and Semiyyat (Eschatology/Transcendental matters). This study identifies the theological and Kalam-oriented perspectives presented throughout his corpus.Structurally, the study consists of an introduction and two main chapters. The introduction outlines the subject, objective, significance, methodology and sources of the thesis. The first chapter of focuses on the life of Xemkûrê Xursi, his intelectual personality, his works, their content, and his literary style. The second chapter delves into the three pillars of Kalam: Divinity, Prophethood and Eschatology. These three themes, which form the bedrock of Sunni Kalam, are formulated as Usûl-ü selâse (the three principles). Under these main headings, related theological issues are addressed as sub-topics. Before analyzing Xemkûrê Xursi's specific views, a preliminary overview of how various schools of Kalam approach these subjects is provided. Subsequently, Xemkûrê thoughts on each topic are inferred (istinbat) from his poetry and presented systematically. In the conclusion, his views are compared with existing schools of Kalam to reach a final synthesis.