ISO 9000 belgeli örgütlerde çalışanların örgütlerinin kurumsallaşma düzeylerine ilişkin algıları üzerine uygulamalı bir çalışma
An Applied study on members perceptions regarding institutionalisation level of their organisations which have an ISO 9000 certificate
  1. Tez No: 100341
  2. Yazar: ŞAHİKA SİBEL ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AZİZE ERGENELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
11 ÖZET Bu çalışmanın amacı; ISO 9000 belgesine sahip örgütlerin çalışanlarının algılarına göre kurumsallaşma düzeylerini araştırmaktır. Örgütlerin, çevrelerinde kalıcı olmaları ve meşruiyet kazanmaları için, kurumsal çevre tarafından tanımlanan kurumsallaşmış kural ve beklentilere uyum sağlamaları gerekmektedir. Kurumsallaşma kavramı bu uyumlaştırma sürecini açıklamaktadır. Kurumsallaşma amacı içinde olan örgütlerin, toplumun tanımladığı kurumsallaşmış kural ve beklentilere uyum sağlarken, bu kural ve beklentilerle teknik ihtiyaçlarını uyumlaştırmaları gerekmektedir. Bu çerçevede, basit yapı dışında bir örgütsel yapı biçimine, merkezi olmayan yönetim tarzına, formalizasyona, uzmanlaşmaya ve kurum kültürüne ihtiyaç duymaktadır. Bu çerçevede, çalışmanın amacına uygun olarak, çevrede kurumsallaşmanın göstergesi olarak görülen ISO 9000 belgesine sahip ve Ankara ilinde elektrik ve elektronik sektöründe faaliyet gösteren örgütlere yönelik bir anket uygulaması yapılmıştır. Anket yöntemiyle yapılan araştırma ile bu örgütlerde yönetici ve çalışanların örgütlerinin kurumsallaşmasına ilişkin algıları, çevresel faktörler, örgütsel yapı özellikleri ve kurum kültürü açısından incelenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda, bu çalışma kapsamına alınan örgütlerin ISO 9000 kalite güvence sisteminin gerektirdiği yapıları geliştirdikleri ve bu yapının kurumsallaşma açısından yeterli olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The aim of this study was to investigate the organizations having the ISO 9000 certificate and their institutionalization level from their members' perceptions point of view. In order to maintain permanence and legitimacy, the organizations need to harmonize with the institutionalized rules and expectations identified by the institutional environment. The institutionalization concept defines this harmonization procedure. While the organizations that aim institutionalization ensure harmonization with the institutionalized rules and expectations identified by the society, they need to harmonize their technical requirements with these rules and expectations. With this respect, an organizational structure type other than simple structure, a type of non-central administration, formalization, specialization and institutional culture are required. Accordingly, in compliance with the aim of this study, a questionnaire was performed with regard to the organizations servicing in the field of electrical and electronic sector in Ankara and having ISO 9000 certificate, which could be considered as an indicator of institutionalization. By the investigation through questionnaire, the perception of the members and employers towards the institutionalization of their organizations was examined in accordance with the environmental factors, organizational structure characteristics and institutional culture. As a result of the study, it was found that the organizations in the scope of this study have developed the structures required for the ISO 9000 quality assurance system, and however, these structures were not adequate for institutionalization.