Türk yat turizmi ve yat limanları; Potansiyel gelişimi ve gelişme sorunlarının değerlendirilmesi
Turkish yacht tourism and yacht harbours; Potential development and evaluation of problems
  1. Tez No: 100342
  2. Yazar: EROL GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SALİH SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Son yıllarda birçok ülkenin ekonomisinde etkili olan turizm sektörüne yönelik çalışmalar artmıştır. Bu ülkeler, turizm sektöründen alacakları paylan arttırmak için çeşitli çalışmalara yönelmiştir. Turizmin çeşitlendirilmesi de bu çalışmalardan birisidir. Ülkemiz son yıllarda golf turizmi, yayla turizmi, inanç turizmi gibi değişik alanlara yönelerek, turizm ürünlerini çeşitlendirerek gerek talebin az olduğu dönemlerde talebi arttırmak ve gerekse talebin yoğun olduğu dönemlerde gelirleri arttırmak suretiyle turizm sektöründen daha âzla istifade etmeye çalışmaktadır. Dolayısıyla, ülke ekonomisine katkısını ispatlayan yat turizmi de büyük önem kazanmıştır. Ülkemiz yat turizmi için kıyı uzunluğu, doğal ve tarihi zenginliği, mevcut yat limanları ve verilen hizmetler açısından gereken potansiyele sahiptir. Ülkemiz yat turizmi, sahip olduğu potansiyele rağmen yaşanan bir takım sorunlardan dolayı hak ettiği konumda değildir. Bu çalışmada, Türkiye yat turizmi için gelecekte yapılacak düzenlemelere temel olacak nitelikte yat turizminin gelişiminin incelenmesi ve sorunların ortaya çıkartılarak çözüm önerilerinin geliştirilmesi ana amacımızı oluşturmaktadır. Bu amaçla araştırmamızın birinci bölümünde; yat turizminin tarihçesi, yat turizmi kavranılan, yat turizmi ile ilgili formaliteler ve Akdeniz ülkelerinde yat turizminin durumu hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde; Türkiye'nin yat turizm potansiyeli, önemi, yat turizmi ile ilgili kuruluşlar, yat turizm mevzuatı, Türk yat turizmine olan talep ve bu sektördeki pazarlama faaliyetleri açıklanmakladır.Üçüncü bölümde; yat turizminin sorunlarını belirlemeye yönelik, yat limanlan yöneticileri ile yapılan anket sonuçları değerlendirilmiştir. Son olarak yat turizmindeki potansiyel gelişim ve bu gelişimin sağlanabilmesi için gerekli olan çözüm önerileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Tourism activities which have recently become very important in the economy of many countries are increasing. These countries have taken up several measures in order to get a bigger share from the tourism-pie. Diversification of activities is one of the measures taken. In recent times, our country has started introducing golf, highland trekking and faith tourism, She has also been trying to get more benefit from the tourism sector by diversifying the touristic products to increase the demand in the time of the period when the demand is less and also to get more income during the busy period. Therefore yatch tourism that proved its considerable contribution v. has also gained a substantial importance. Our country has got a desirable potential for yacht tourism since it has got a long and beautiful coast line, rich in natural and historical resources, shelters and services provided in these harbours; however In spite of all this potential, the yacht tourism is still not in a favourable position in our country because of some of the problems available. This work will focus on these problems and their solutions and what should be done on this and will be a fundemental effort for the future regulations of yacht tourism to be fostered in Turkey. Therefore in the first part of this work, the history of yacht tourism terminogoly, prosedures and the present stiuation in Mediterranean countries are mentioned. In the second part, the potential for yacht tourism in Turkey, its importance, the establishments in this field, laws and regulations, the demand for yacht tourism in Turkey and marketing activities are also explained.IV In the third part surveys about yacht harbours and authorities, assessments are given. Consequently the potential development in tourism, and the necessary suggestions to increase mis potential have been put forward.