A Study on implementation of ISO 9000 standaers in Turkish companies
ISO 9000 standardlarının Türk firmalarında uygulanması üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 67120
  2. Yazar: ŞAFAK IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. T. ERKAN TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET ISO 9000 ailesindeki uluslararası standardlar, kalite yönetimi ve kalite güvence sistemi modelleri için rehber oluşturmak amacıyla geliştirilmiştir. Bu standardlar kalite sistemlerinin, müşteri ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak için ve aynı zamanda organizasyonun ihtiyaç ve beklentilerini de göz önüne alarak, hangi elemanlardan oluşması gerektiğini tarif etmektedir. Öte yandan kalite tüm firmalar için, dünya pazarındaki rekabet gücünü artırıcı ve hayati önem taşıyan bir faktör haline gelmiştir. 1990'lı yılların başından itibaren Türk firmaları da ISO 9000 kalite sistemini kurmak için yoğun bir çaba başlatmışlardır. Bu çalışmanın temel amacı Türkiye'deki ISO 9000 belgeli firmaların genel organizasyonel özelliklerini ve başlıca ISO 9000 uygulama deneyimlerini ortaya çıkarmaktır. Aynı zamanda bu çalışmada sözkonusu firmalardaki ISO 9000 sistemi ile Toplam Kalite Yönetimi (TKY) uygulamaları arasındaki ilişkiler de incelenmiştir. Konu ile ilgili yazın taramasını takiben, ISO 9000 belgeli firmalar arasında bir araştırma yürütülmüştür. Analizler basit tesadüfi örnekleme metodu ile dağıtılmış 117 anketten elde edilen bilgiler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonuçları, firmaları ISO 9000' e yönlendiren sebepler arasında, organizasyon içi etkenlerin dış etkenlere göre daha fazla etkili olduğunu göstermektedir. Çoğu kurumsal kültür ile ilgili birçok faktörün ISO 9000'in uygulanması üzerinde olumlu veya olumsuz etkileri olduğu belirlenmiştir. ISO 9000 sonrası elde edilen faydaların çoğunlukla sistemin daha etkin çalışmasına yönelik olduğu görülmektedir. Ankete cevap verenlerin genelde ISO 9000 sisteminden memnun oldukları ancak birtakım dezavantaj ve eleştirileri de vurguladıkları saptanmıştır. Aynı zamanda, birçok firmanın TKY uyguladıklarını ifade etmelerine rağmen gerçekte TKY uygulamalarında çok fazla başarılı olmadıkları ortaya çıkmıştır. Bu çalışma bulgularının Türk literatürüne birtakım bilgiler ve yeni araştırma sahaları yaratacağı, ve ilgili kişilere; özellikle ISO 9000 sistemine hazırlanan firmalara, danışmanlık firmalarına ve konuyla ilgili resmi dairelere kaynak olabileceği ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The International Standards in the ISO 9000 family were developed to provide guidance for quality management and models for quality assurance. They describe which elements quality systems should encompass to satisfy customer needs and expectations while serving to protect also the organization's needs and interests. Besides, quality has become a crucial factor for all companies to enhance their competitiveness in the world market. Since the early 1990s, there has been a push for Turkish organizations to implement ISO 9000 quality system. The main purpose of this study was to determine the general organisational characteristics and the major implementation experiences of ISO 9000-certified companies in Turkey. This study also investigated links between the ISO 9000 implementation and Total Quality Management (TQM) applications. After a review of the literature on the related subject, a descriptive research upon ISO 9000-certified companies was conducted. Analyses were performed on data collected from 1 17 questionnaires distributed by simple random sampling method. The results show that the internal motives seem to be dominating and the external motives have relatively lower level of importance for the need of adopting ISO 9000. It also states that several factors pertaining mostly organisational culture have positive and negative effects on ISO 9000 implementation. Benefits after ISO 9000 have a strong focus on the effective functioning of the organisation's system. Respondents are generally satisfied with ISO 9000, however, they also pointed out some relevant disadvantages and critiques. It has also been found that although many respondents reported that they have TQM program, they are not very good at implementing TQM. The findings of this study are expected to contribute to Turkish literature by offering basic information and research scope, and to related parties such as companies preparing for ISO 9000, consultancy firms as well as official agencies by providing implications.