Türk turizmi içinde yat turizminin yeri, önemi, sorunları ve geleceği
The Place of yacht tourism in Turkish tourism importanca, problems and future prospects
  1. Tez No: 89824
  2. Yazar: MENDERES SARIGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL BOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
m ÖZET Türk turizmi içinde yat turizminin yeri, önemi ve sorunları ve geleceği konulu bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yat turizminin tarihsel gelişimi ve Türkiye'de yat turizminin tarihçesi ile birlikte uluslararası yat turizmi anlatılmaktadır. ikinci bölüm, yat turizmi ile ilgili tanım ve terimlerden oluşmaktadır. Bu bölümde tez çalışması boyunca karşılaşılabilecek bir takım terimler açıklanmıştır. Ayrıca bir takım mevzuat hükümleri bu bölümde yer almaktadır. Üçüncü bölümde gerek yat turizmi, gerekse kıyı ve çevre ile ilgili mevzuat bulunmaktadır. Bunun yamsıra Türkiye'de bulunan marinalar ile ilgili açıklamalar, baza Akdeniz ülkelerindeki mevcut yat turizmi ile birlikte bu ülkelerdeki mevzuat hükümleri hakkında bilgi bu bölümde yer almaktadır. Dördüncü bölümde, Bodrum - Antalya kıyı şeridinde yer alan ve yat turizmi için belirli bir öneme sahip limanlar, koylar, adalar ve burunlar anlatılmaktadır. Ayrıca örnek teşkil etmesi amacıyla 3 ayrı mavi yolculuk programı bulunmaktadır. Beşinci bölümde yat turizminin sorunları, bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri, yat turizminin çevre ile olan ilişkileri ve çevre kirliliği üzerinde durulmaktadır. Son yıllarda marina işletmeleri artık devlet sektöründen çok özel sektör tarafından işletilmektedir. Bu nedenle ekler kısmında morinaların mevcut durumu gösterilmeye çalışılmıştır. Tablolar bölümde ise, yat turizmi ile ilgili istatistflci bilgiler yer almaktadır. Maalesef şu an gerek Bakanlıkta, gerekse sektörde marinalarm son durumunu bulabilmek mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This thesis is constituted five sections. The history of the yacht tourism, international yacht tourism and yacht tourism in Turkey is mentioned in the first section. The second section is constituted the explanations about the yacht tourism. Also there are some laws in this section, too. Both the yachting rules and the laws of environment is mentioned in the third section. There are also explanations of the marinas in Turkey and the laws of other Mediterranean marinas. The forth section is constituted all the marinas, islands, capes and small bays between Bodrum and Antalya. Three different blue voyage programs are mentioned in this section. The problems and samples of solutions about yacht tourism, the relations between the yacht tourism and the environment are in the fifth section. In those days the private companies instead of government manage many marinas. This is also mentioned in the appendix section. The tables are constituted statistical information about yacht tourism.