Türkiye yat limanları kapasite analizi
The capacity analysis of Turkish marinas
- Tez No: 295697
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Türkiye Yat Limanları Kapasite Analizi başlığı altında yapılan bu çalışma; Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan Yat İstatistikleri Bülteni'nin 2000 ile 2007 yılları arasındaki verilerinin derlenerek, Türk limanlarına 2030 yılına kadar gelecek olan yat sayılarının yordanabilmesini amaçlamıştır.Gayri safi yurtiçi hâsıla, yatla gelen turist sayıları ve genel nüfus sayımları verilerinin; Türk limanlarından transit-log ve sarı bayrak alan yat sayıları üzerindeki etkilerini belirleyebilmek için; SPSS programı kullanılmış ve yat sayısını tanımlayan bir denklem elde edilmiştir.Bu denklem ile yordanan yat sayıları; Türkiye kıyı bölgelerinin 2000 ile 2007 yılları arasındaki yat sayısı oranlarına göre dağıtılarak, 2030 yılına kadar bölgesel yat sayısı tahminleri yapılmıştır. Bu tahminler ışığında; 2030 yılına kadar yat limanlarımızda yapılması gereken güncellemeler ve yeni liman yatırımları hakkında öneriler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study entitled The Capacity Analysis of Turkish Marinas has aimed to predict the number of yatchs which will harbour to the Turkish Marinas until the year 2030, depending on the data of the years between 2000 and 2007 from the Yatch Statistics Bulletin which is published by the Ministry of Culture and Tourism.The SPSS software was used and an equation which defined the number of yatchs was obtained to determine the effects of the gross domestic product, the number of tourists coming by yatchs and general census data, on the number of yatchs which take transit-log and Q-flag from the Turkish marinas.The number of yatchs predicted by this equation were distributed according to the rates of yatch numbers of the coastal regions of Turkey between the years 2000-2007, so that the number of yatchs that will arrive until the year 2030 were predicted. Depending on these estimations, the updates and investments for the marinas until the year 2030 were proposed.