Türkiye'nin deniz turizminin ve eğiliminin incelenmesi
Examining marine tourism and the trends of Turkey
  1. Tez No: 506399
  2. Yazar: İHSAN CENK YÜZSEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ARSEZEN OTAMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Türkiye yat turizmi için uygun tarihi, kültürel alanlar ve limanlar açısında çok zengindir. Uygun iklim koşullar nedeniyle Ege Denizi ve Akdeniz'deki koylar ve kıyılar yat turizmi bakımından önemli bir potansiyele sahiptir. Çalışmanın amacı olarak Türkiye'de son 10 yılda gerçekleşen yat turizmini ikincil veriler ile incelemek, belli yıllardaki düşüş ve çıkışların nedenlerini araştırmak ve gelecek için yat sektörüne önerilerde bulunmak olarak belirlenmiştir. Bu amaçla öncelikle yat turizmi, deniz turizmi ve ilgili yönetmelikler incelenmiştir. Ardından Türk limanlarına gelen yatlar, yat bandıraları, gelen yolcu ve mürettebat ile ilgili veriler irdelenmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'nin yat turizmi için uygun coğrafi koşulları göz önüne alındığında, yat turizmi sektöründen aldığı pay yetersizdir. Sektördeki yatırımların çok hassas olaylardan kolaylıkla etkilendiği ve bu yönde politikaların geliştirilmesi gerekmektedir. Sunulan hizmetlere kolay erişim için altyapı ve üstyapı geliştirilmelidir. Yat verileri düzenli bir şekilde değişim analizlerine tabi tutularak düşüş gerçekleşen pazarlardaki nedenler araştırılmalı ve iyileştirmeler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Turkey is very rich in terms of history, cultural areas and ports suitable for yacht tourism. Due to the favorable climatic conditions, the Aegean Sea and Mediterranean coasts and shores have a significant potential for yacht tourism. The aim of the study is to examine yacht tourism with secondary data in Turkey in the last 10 years, to investigate the causes of declines and outbreaks in certain years and to make proposals to the yacht industry for the future. For this purpose, firstly yacht tourism, marine tourism and related regulations were examined. Then, yachts arriving at Turkish ports, yacht flags, passengers and crews were examined. As a result, given Turkey's favorable geographical conditions for yacht tourism, the share of yacht tourism sector is insufficient. Investments in the sector are easily affected by very sensitive events, and policies need to be developed in this direction. Infrastructure and superstructure should be developed for easy access to the services provided. Yacht data are subjected to change analyzes on a regular basis to investigate the causes of decline in the markets and to make improvements.