Ovariohisterektomi yapılan kedilerde intraperitoneal ve ensizyonal olarak uygulanan lidokain ve bupivakainin postoperatif ağrı üzerine etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of intraperitoneal and incisional administration of lidocaine and bupivacaine on postoperative pain in ovariohysterectomized cats
  1. Tez No: 1003433
  2. Yazar: İSMAİL YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, OHE yapılan kedilerde operasyon sırasında intraperitoneal ve ensizyonal olarak uygulana lidokain ve bupivakainin postoperatif ağrı üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla kediler 10 lidokain (LD) grubu ve 10 bupivakain (BP) grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. OHE işlemi sırasında LD grubundaki kedilerde intraperitonal ve ensizyonal sprey şeklinde 2 mg/kg dozunda LD, BP grubundaki kedilere ise sprey şeklinde 2 mg/kg dozunda % 0,5'lik BP uygulandı. Çalışma sırasında, preoperatif anestezi öncesinde (T) ve postoperatif 0 (T0) ve 30 dk (T30), 1 (T1), 2 (T2), 4 (T4), 6 (T6), 12 (T12) ve 24. saatlerde (T24) hayvanların ağrı değerlendirmesi Modifiye Melboune Ağrı Skalası, UNESP-Batucatu Multidimensiyonel Kompozit Ağrı Skalası (UNESP-BMKAS) ve Glasgow Kompozit Ağrı Skalası olmak üzere üç farklı ağrı skorlama sistemi kullanılarak yapıldı. Serum kortizol düzeylerinin belirlenebilmesi için anestezi öncesi 0. dk (bazal seviye) ve postoperatif 30 dk, 2, 4, 12 ve 24. saatlerde biyokimya tüplerine kan örnekleri alındı. Her iki grupta postoperatif T0, T1, T2, T4 ölçüm zamanlarında UNSESP-BMKAS ağrı skorlarının yükseldiği daha sonrasında ise düştüğü gözlendi. LD grubunda postoperatif T1 ölçüm zamanında gözlenen bu yükselişin preoperatif bazal seviye ağrı skoruna göre anlamlı olduğu tespit edildi (p<0,05). BP grubunda, postoperatif T30, T1, T2 ve T4'teki ağrı skorları T12 ve T24'te anlamlı derecede azaldığı gözlendi (p<0.05).LD ve BP grubunda postoperatif kortizol düzeylerinin bazal seviye kortizol düzeylerine göre yüksek seyrettiği gözlendi. LD ve BP grubunda bütün ölçüm zamanlarında kortizol düzeylerinin birbirine benzer seyrettiği ve gruplar arasında bütün ölçüm zamanlarında kortizol düzeyleri açısından önemli bir fark gözlenmedi (p>0,05). Sonuç olarak; OHE yapılan kedilerde sprey şeklinde intraperitoneal ve ensizyonal olarak uygulanan lidokain ve bupivakainin postoperatif ağrı kontrolünde yeterli seviyede analjezi sağlamadığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effects of intraperitoneal and incisional lidocaine and bupivacaine administered during surgery on postoperative pain in cats undergoing ovariohysterectomy (OHE). For this purpose, 10 cats were assigned to the lidocaine (LD) group and 10 to the bupivacaine (BP) group. During the OHE procedure, the LD group received 2 mg/kg of lidocaine as an intraperitoneal and incisional spray, while the BP group received 2 mg/kg of 0.5% bupivacaine in spray form. Pain assessment was conducted using three different pain scoring systems: the Modified Melbourne Pain Scale, the UNESP-Botucatu Multidimensional Composite Pain Scale (UNESP-BMCPS), and the Glasgow Composite Pain Scale. Assessments were performed preoperatively before anesthesia (T) and at postoperative time points: 0 minutes (T0), 30 minutes (T30), 1 (T1), 2 (T2), 4 (T4), 6 (T6), 12 (T12) and 24 hours (T24). To measure serum cortisol levels, blood samples were drawn into biochemistry tubes before surgery at baseline (0 minutes) and postoperatively at 30 minutes, 2, 4, 12 and 24 hours. In both groups, UNESP-BMCPS pain scores increased at T0, T1, T2, and T4, then decreased afterward. In the LD group, the rise at T1 was statistically significant compared to the preoperative baseline pain score (p<0.05). In the BP group, postoperative pain scores at T30, T1, T2, and T4 were observed to decrease significantly at T12 and T24 (p<0.05). In both the LD and BP groups, postoperative cortisol levels were higher than baseline levels. Cortisol levels followed a similar pattern over time in both groups, with no significant difference between them at any measurement point (p>0.05). In conclusion, it was found that lidocaine and bupivacaine, administered as an intraperitoneal and incisional spray, did not provide sufficient analgesia for postoperative pain management in cats undergoing OHE.