Ovariohisterektomi yapılan kedilerde postoperatif süreçte kullanılan elizabeth yakalık ve yara koruyucu korse (winpet®)'nin stres ve ağrı düzeyi üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of elizabeth collar and wound protection corset (winpet®) used in the postoperative period on stress and pain levels in cats undergoing ovariohysterectomy
- Tez No: 911353
- Danışmanlar: PROF. DR. LATİF EMRAH YANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, kedilerde ovariohisterektomi sonrasında Elizabethan yakalık (EY) ile yara koruyucu korse (YKK)'nin ağrı ve stres üzerindeki etkilerini karşılaştırması amaçlandı. Prospektif, randomize kontrollü klinik çalışmada, 26 sağlıklı dişi kedi yer aldı. Hayvanlar, orta hat celiotomy sonrası rastgele olarak iki gruba ayrıldı: EY grubu (n=13), Elizabeth yakalık takanlar ve YKK grubu (n=13), yara koruyucu korse takanlar. Değerlendirmeler, premedikasyon öncesinde (0) ve anestezi sonrası iyileşme sürecinde 6, 12, 24, 48, 72 ve 96. saatlerde yapıldı. Değerlendirmelerde UNESP-Botucatu Çok Boyutlu Kompozit Ağrı Skalası (MCPS)ve Glasgow Kompozit Ağrı Skalası-Kedi (CMPS-F) kullanıldı. Salya örnekleri, kortizol düzeyi ölçümleri için 0, 6, 12, 24, 48, 72 ve 96. saatlerde toplandı. Kediler ayrıca davranışsal olarak gözlendi ve istenmeyen davranışlar değerlendirildi. Sonuçlar, CMPS-F ve MCPS açısından gruplar arasında tüm zaman aralıklarında anlamlı farklılık göstermedi (p < 0.05). Kurtarıcı analjezik uygulaması, YKK grubunda 16 ve EY grubunda 17 uygulama ile gruplar arasında benzerdi (p = 0.88). Kortizol seviyeleri de gruplar arasında anlamlı bir fark göstermedi (YKK: 0.05 [0.05 - 0.3] ve EY: 0.05 [0.05 - 0.8]; p = 0.09).
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effects of the Elizabethan collar (EC) and wound-protective corset (WPC) on pain and stress following ovariohysterectomy in cats. The prospective, randomized controlled clinical trial included 26 healthy female cats. After undergoing midline celiotomy, the animals were randomly divided into two groups: the EC group (n=13), where cats wore an Elizabethan collar, and the WPC group (n=13), where cats wore a wound-protective corset. Assessments were conducted before premedication (0) and at 6, 12, 24, 48, 72, and 96 hours during the postoperative recovery period. The UNESP-Botucatu Multidimensional Composite Pain Scale (MCPS) and the Glasgow Composite Pain Scale-Feline (CMPS-F) were used for evaluations. Saliva samples were collected at 0, 6, 12, 24, 48, 72, and 96 hours for cortisol level measurements. The cats were also observed behaviorally, and undesirable behaviors were assessed. Results indicated no significant differences in CMPS-F and MCPS scores between the groups across all time points (p < 0.05). Rescue analgesic administration was similar between the groups, with 16 instances in the WPC group and 17 in the EC group (p = 0.88). Cortisol levels did not differ significantly between groups (WPC: 0.05 [0.05 - 0.3] and EC: 0.05 [0.05 - 0.8]; p = 0.09).