Ovariohisterektomi uygulanan kedilerde medetomidin-isofluran-atipamezol ve butorfanol-medetomidin-isofluran-atipamezol anestezi protokollerinin hemodinamik, hematolojik ve biyokimyasal parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of medetomidine isoflurane atipamezole and butorphanol medetomidine isoflurane atipamezole anesthesia protocols on hemodynamic, hematological and biochemical parameters in ovariohysterectomy in cats
  1. Tez No: 617629
  2. Yazar: BULUT AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı; kedilerde ovariohisterektomi operasyonunda uygulanan medetomidin isofluran atipamezol ile butorfanol medetomidin isofluran atipamezol anestezi protokollerinin hematolojik, biyokimyasal ve hemodinamik parametrelere etkilerinin araştırılmasıdır. Genel anestezi sırasında komplikasyonlarla karşılaşılmaması için preoperatif ve postoperatif alınan kan örneklerinden biyokimyasal, hematolojik ve hemodinamik parametrelerin fizyolojik sınırlar içerisinde olması hastanın proğnozu açısından olumlu olarak değerlendirilir. Bu parametrelere etkilemeyen ya da en az etkileyen anestezik ilaçlar kullanılmalıdır. Araştırma materyalini ovariohisterektomi operasyonu için kliniğimize getirilen 32 adet dişi, 3±2 yaş ve 3.9 ±1.2 ağırlığın da kedi oluşturdu. Araştırmamız; medetomidin isofloran atipamezol grubu (Grup I) 16 kedi, butorfanol medetomidin isofloran atipamezol grubu (Grup II) 16 kedi olmak üzere 2 grup tan oluştu. İlk ölçüm zamanımız olan 0. dakika kan örneği v. jugularis'den alındı. Birinci grup kedilerimize 80 µg/kg im medetomidin sonra isofluran ile indüksiyon sağlandı ve entübe edildi. İkinci grup kedilerimize ise butorfanol 0,1 mg/kg iv, 40 µg/kg medetomidin im sonrası isofluran ile indüksiyon sağlandıktan sonra entübe edildi. Her iki anestezi protokolü sonrasın da, uygulanan medetomidin dozunun 2,5 katı (uygulanan medetomidin ml sinin yarısı kadar ) atipamezol im uygulanarak anesteziden çıkış sağlandı. Yapılan istatistiksel değerlendirme de; hematolojik parametrelerde: 0. ve 120.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of medetomidine isoflurane atipamezole and butorfanol medetomidine isoflurane atipamezol anesthesia protocols on hematological, biochemical and hemodynamic parameters in ovarianhysterectomy in cats. In order to avoid complications during general anesthesia, biochemical, hematological and hemodynamic parameters from preoperative and postoperative blood samples are considered to be positive for the patient's prognosis. Anesthetic drugs that do not affect or least affect these parameters should be used. The study material consisted of 32 females, 3 ± 2 years and 3.9 ± 1.2 cats, who were brought to our clinic for ovariohysterectomy. Our research; The medetomidine isoflurane atipamezol group (Group I) consisted of 16 cats and the butorfanol medetomidine isoflurane atipamezol group (Group II) consisted of 16 groups. Our first measurement time, 0 minute blood sample v. jugularis. In the first group of cats, 80 µg / kg im medetomidine and induction with isoflurane were intubated. The second group of cats were intubated after induction with isoflurane after butorphanol 0.1 mg / kg iv, 40 µg / kg medetomidine im. After both anesthesia protocols, atipamezol im 2.5 times the medetomidine dose (half of the ml of medetomidine administered) was administered and anesthesia was avoided.