Kronik ayak bileği instabilitesi olan bireylerde motor imgeleme eğitiminin kas aktivasyonu üzerine etkisi
The effect of motor imagery training on muscle activation in individuals with chronic ankle instability
  1. Tez No: 1003437
  2. Yazar: BURAK ATİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN GÜR ÖZMEN, DOÇ. DR. TEKİN KEREM ÜLKÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Ayak bileği yaralanmalarının önemli bir bölümünü lateral burkulmalar oluşturmakta olup, bazı olgularda kronik ayak bileği instabilitesi gelişmektedir. Bu çalışmada, kronik ayak bileği instabilitesi bulunan kadın basketbolcularda motor imgeleme eğitiminin TA ve PL kas aktivasyonu üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmaya beş farklı kadın basketbol takımından dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 24 sporcu alınmış ve katılımcılar randomizasyon yöntemi ile müdahale ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruba standart rehabilitasyon uygulanırken, müdahale grubuna ek olarak motor imgeleme eğitimi verilmiştir. Veriler Kinestetik Görsel İmgeleme Anketi, Zamanlı Kalk Yürü Testi ve yüzeyel elektromiyografi ölçümleri ile toplanmış; pre–post EMG verileri parametrik testler kullanılarak analiz edilmiştir (p<.05). Kontrol grubunda tibialis anterior kas aktivasyonunda anlamlı bir değişim saptanmazken (p = .426), motor imgeleme grubunda tedavi sonrası tibialis anterior aktivasyonunda anlamlı bir artış gözlenmiştir (p <.001); ancak gruplar arası karşılaştırmada tibialis anterior kasındaki değişim farkı anlamlı bulunmamıştır (p= .780). Peroneus longus kası için yapılan grup içi analizlerde her iki grupta da anlamlı artış saptanmış (p< .001), gruplar arası analizlerde ise motor imgeleme grubunun peroneus longus kas aktivasyonundaki artışı kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p=.016). Yüzdelik değişim analizleri, motor imgeleme grubunda peroneus longus aktivasyonunun %10.55, kontrol grubunda ise %5.87 arttığını göstermiştir. Motor imgeleme kapasitesi ile peroneus longus aktivasyonundaki değişim arasında pozitif yönlü ancak istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir ilişki eğilimi saptanmıştır (r =.356, p =.087). Bu bulgular, motor imgelemenin peroneus longus kas aktivasyonunu seçici ve anlamlı biçimde artırarak kronik ayak bileği instabilitesinde tamamlayıcı bir rehabilitasyon yaklaşımı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A significant proportion of ankle injuries consist of lateral ankle sprains, and in some cases, chronic ankle instability develops. This study investigated the effects of motor imagery training on TA and PL muscle activation in female basketball players with chronic ankle instability. A total of 24 athletes from five different women's basketball teams who met the inclusion criteria were enrolled and randomly assigned to either an intervention group (receiving motor imagery training) or a control group. Both groups underwent a standard rehabilitation program, while the intervention group additionally received motor imagery training. Data were collected using the Kinesthetic and Visual Imagery Questionnaire, the Timed Up and Go Test, and surface electromyography (EMG). Pre–post EMG data were analyzed using parametric statistical tests (p<.05). No significant change in tibialis anterior muscle activation was observed in the control group (p =.426), whereas a significant post-intervention increase was detected in the motor imagery group (p<.001); however, the between- group difference in tibialis anterior activation was not statistically significant (p =.780). For the peroneus longus muscle, significant within-group increases were observed in both groups (p<.001), while between-group comparisons revealed a significantly greater increase in the motor imagery group compared with the control group (p = .016). Percentage change analyses indicated an increase of 10.55% in peroneus longus activation in the motor imagery group, compared with 5.87% in the control group. A positive but non-significant trend was identified between motor imagery capacity and changes in peroneus longus activation (r = .356, p =.087). These findings indicate that motor imagery selectively and significantly enhances peroneus longus activation and may serve as a complementary rehabilitation approach in chronic ankle instability.