Hashimoto tiroiditi olgularında kemik mineral yoğunluğu ve Dickopf-1 proteini arasındaki ilişki
The relationship between bone mineral density and Dickkopf-1 protein in cases of Hashimoto's thyroiditis
- Tez No: 1003463
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Hashimoto tiroiditi (HT), otoimmün mekanizmalar yoluyla tiroid foliküler hücrelerinin infiltrasyonu ile karakterize bir hastalıktır. HT, çoklu organ sistemlerini etkilemekle birlikte kemik metabolizması üzerinde de önemli etkilere sahiptir. Tiroid hormonları, özellikle triiyodotironin (T3), osteoblast farklılaşması ve proliferasyonunda kritik rol oynayan RUNX2 ve Osterix gibi transkripsiyon faktörlerinin ekspresyonunu artırarak kemik metabolizmasını düzenler. Dickkopf-1 (DKK-1), Wnt/β-katenin sinyal yolunu inhibe ederek osteoblast aktivitesini baskılayan ve kemik rezorpsiyonunu artıran önemli bir düzenleyici proteindir. DKK 1'in artmış ekspresyonu, kemik mineral yoğunluğu azalması ve metabolik kemik hastalıklarının patogenezinde rol oynamaktadır. Literatürde HT, DKK-1 düzeyi ve kemik mineral yoğunluğu ilişkisini inceleyen çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, HT'li hastalarda serum DKK-1 düzeyleri ile kemik mineral yoğunluğu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif tek merkezli vaka-kontrol tasarımında yürütülen çalışmaya HT tanılı 115, sağlıklı kontrol grubuna ise 41 hasta dahil edildi. Katılımcıların antropometrik ölçümleri, biyokimyasal parametreleri, hemogram sonuçları, serum DKK1 düzeyleri ve Kemik Mineral Dansitometri (KMD) ölçümleri değerlendirildi. DKK1 düzeyleri ELISA ile ölçüldü. KMD Z Skoru ile ilişkili belirleyiciler çok değişkenli regresyon analizi ile incelendi. Bulgular: HT grubunda serum DKK-1 düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulundu. Levotiroksin tedavisi sonrası DKK-1 düzeylerinde ve kemik mineral dansitesinde anlamlı artışlar gözlendi. ΔDKK-1 ile ΔToplam KMD Z skoru arasında pozitif, ΔTSH ile negatif korelasyon saptandı. Çok değişkenli regresyon analizinde ΔDKK-1, ΔP ve ΔWBC' nin ΔToplam KMD Z skoru ile anlamlı ilişkisi görüldü. Sonuç: DKK-1, HT hastalarında kemik sağlığını değerlendirmede etkin bir biyobelirteç olarak kullanılabilir ve levotiroksin tedavisinin kemik metabolizması üzerindeki etkilerini izlemede faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Hashimoto's thyroiditis (HT) is a disease characterized by infiltration of thyroid follicular cells through autoimmune mechanisms. HT has significant effects on bone metabolism as well as affecting multiple organ systems. Thyroid hormones, particularly triiodothyronine (T3), regulate bone metabolism by increasing the expression of transcription factors such as RUNX2 and Osterix, which play a critical role in osteoblast differentiation and proliferation. Dickkopf-1 (DKK-1) is an important regulatory protein that suppresses osteoblast activity and increases bone resorption by inhibiting the Wnt/β-catenin signaling pathway. Increased expression of DKK-1 plays a role in the pathogenesis of decreased bone mineral density and metabolic bone diseases. There are no studies in the literature examining the relationship between HT, DKK-1 levels, and bone mineral density. In this study, we aimed to evaluate the relationship between serum DKK-1 levels and bone mineral density in patients with HT. Materials and Methods: The study was conducted in a prospective single center case-control design, including 115 patients diagnosed with HT and 41 patients in the healthy control group. Anthropometric measurements, biochemical parameters, hemogram results, serum DKK-1 levels, and Bone Mineral Densitometry (BMD) measurements of the participants were evaluated. DKK-1 levels were measured by ELISA. Determinants associated with BMD Z Score were examined by multivariate regression analysis. Results: Serum DKK-1 levels in the HT group were significantly lower compared to the control group. Significant increases in DKK-1 levels and bone mineral density were observed after levothyroxine treatment. A positive correlation was found between ΔDKK-1 and ΔTotal BMD Z score, and a negative correlation with ΔTSH. In multivariate regression analysis, significant associations of ΔDKK-1, ΔP, and ΔWBC with ΔTotal BMD Z score were observed. Conclusion: DKK-1 can be used as an effective biomarker in evaluating bone health in HT patients and may be useful in monitoring the effects of levothyroxine treatment on bone metabolism.