Meme cerrahisinde kullanılan isosulfan blue'nun intraoperatif methemoglobinemi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation the impact of isosulfan blue on intraoperative methemoglobinemia in breast surgery
- Tez No: 1003468
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Hematoloji, Genel Cerrahi, Anesthesiology and Reanimation, Hematology, General Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Meme cerrahisinde sentinel lenf nodu haritalandırılmasında kullanılan“isosulfan blue”uygulanmasından sonra intraoperatif gelişen desatürasyon ile,“isosulfan blue”ilişkisini retrospektif olarak incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza, elektif koşullarda memede kitle nedeniyle opere olan kadın hastalar dahil edildi. 1. Grup: Aksiller lenf nodu örneklemesi için isosulfan blue kullanılan hastalardan seçildi. 2. Grup: (Kontrol grubu), isosulfan blue kullanılmayan hastalardan seçildi. Ameliyat öncesinde veya sırasında lokal anestezik veya nitrat derivesi kullanılan hastalar, bilinen hematolojik bozukluğu, renal ve karaciğer yetmezliği olan hastalar ve preoperatif dönemde oda havasında SpO₂<95 olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların entübasyonu sonrasında periareolar bölgeye 5 ml isosulfan blue %1 enjeksiyonu yapıldı. Anestezi kartlarında ameliyat başlangıcı 0. dk olmak üzere 15., 30., 45., ve 60. dakika SpO₂ değerleri ve 30. dk'da alınan kan gazlarındaki pH, PaO₂, PaCO₂, SaO₂, FMetHb, FO₂Hb ve laktat değerleri çalışmaya dahil edildi. Bulgular: SpO₂, isosulfan blue kullanılan grupta anlamlı olarak daha düşüktü. PaO₂, PaCO₂, pH, SaO₂ değerleri gruplar arasında benzerdi. FMetHb düzeyi isosulfan blue kullanılan grupta belirgin olarak daha yüksek saptanırken FO₂Hb değeri, aynı düzeyde düşük saptandı. Sonuç: İsosulfan blue kullanımı methemoglobinemiye yol açarak ciddi perioperatif hipoksiye neden olabilir ve SpO₂–SaO₂ uyumsuzluğu erken bir uyarı işaretidir. Bu nedenle ameliyathane ve yoğun bakım ekiplerinin bu nadir ancak ciddi reaksiyonları tanıyıp hızlı ve etkili şekilde tedavi edebilmesi kritik önem taşır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the relationship between isosulfan blue, used for sentinel lymph node mapping in breast surgery, and intraoperative desaturation retrospectively. Materials and Methods: Female patients who underwent elective surgery for breast mass were included in the study. Data obtained from group 1 patients, who received isosulfan blue for axillary lymph node sampling, were compared with data from group 2 (control group) patients, in whom isosulfan blue was not administered. The study excluded patients who had received local anesthetics or nitrate derivatives before or during surgery, as well as those with hematological disorders, renal or hepatic insufficiency, or had preoperative SpO₂ below 95% on room air. Following endotracheal intubation, 5 mL of %1 isosulfan blue was injected into their periareolar region. Blood samples collected just before the anesthesia induction were accepted the first data and labelled as the 0. minute. SpO₂ values at 15, 30, 45, and 60th minutes were also recorded. Additionally, arterial blood gas parameters obtained at the 30th minute; including pH, PaO₂, PaCO₂, SaO₂, FMetHb, FO₂Hb, and lactate levels, were compared between two groups and statistically analyzed. Results: SpO₂ values were found significantly lower in the group receiving isosulfan blue. PaO₂, PaCO₂, pH and SaO₂ values were similar between the groups. While FMetHb levels were significantly higher in the isosulfan blue group, FO₂Hb levels were determined correspondingly lower. Conclusion: The use of isosulfan blue may induce methemoglobinemia and lead to significant perioperative hypoxia. A discrepancy between SpO₂ and SaO₂ may serve as an early warning sign. Therefore, it is crucial for operating room and intensive care teams to recognize and promptly manage this rare but potentially serious adverse reaction.