Psoriasis hastalarında asprosin ve meteorin benzeri protein düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of asprosin and meteorin-like protein levels in psoriasis patients
  1. Tez No: 1003471
  2. Yazar: ASLIHAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL BELGE KURUTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Psoriasis, cilt hücrelerinin aşırı çoğalması sonucu gelişen, skuamlı plaklarla karakterize kronik inflamatuar bir cilt hastalığıdır. Etiyolojisinde genetik, immünolojik ve çevresel faktörler önemli rol oynar. Ayrıca psoriasisin obezite ve metabolik sendromla birlikteliği artmıştır. Bu nedenle hastalığın patogenezini daha iyi anlamak için yağ dokusundan salınan adipokinlerin psoriasis ile ilişkisi ve bu moleküllerin hastalığın inflamatuar ve metabolik etkilerindeki rolleri araştırılmaktadır. Asprosin, açlıkta yağ dokusundan salınan, glukoneogenez, iştah ve inflamasyonu artıran bir adipokindir. Asprosin düzeyleri obezite ve tip 2 diyabette artmaktadır. Meteorin benzeri protein (METRNL) ise egzersiz ve soğuk maruziyetinde artan, termogenezi, insülin duyarlılığını artıran ve antiinflamatuar bir adipokindir. METRNL'nin bazı otoimmün cilt hastalıklarında, psoriatik artritte sinovial sıvı ve entez bölgelerinde arttığı gösterilmiştir. Bu nedenle METRNL ve asprosin, psoriasisin inflamatuar ve metabolik yönleriyle ilişkisi açısından araştırılması gereken iki önemli moleküldür. Daha önce psoriasis hastalarında asprosin ve METRNL'nin kandaki düzeyini inceleyen çalışma sayısı kısıtlı olduğu için konunun araştırılması önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, psoriasis hastalarında asprosin ve METRNL seviyelerini değerlendirmek, bu parametrelerin hastalığın etiyopatogenezindeki rolünü, hastalık şiddeti ile ilişkisini ve rutin tedaviyle düzeylerindeki değişimini incelemektir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 18-65 yaş arası yeni psoriasis tanısı almış 38 hasta ve 25 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Sigara/alkol kullanan, kronik hastalığı olanlar çalışmaya dahil edilmedi. Psoriasis tanısı klinik ± patolojik olarak konuldu. Hasta grubundan (tedavi öncesi-sonrası) ve kontrol grubundan kan örnekleri alındı. Hasta ve kontrol grubunda asprosin ve METRNL düzeyleri, boy, kilo, HbA1c, LDL kolesterol, HDL kolesterol, total kolesterol, trigliserit, insülin düzeyleri ölçüldü ve HOMA-IR indeksi hesaplandı. Hastaların PASI (Psoriasis alan ve şiddet indeksi) skorları belirlendi. Bulgular: Hasta ve kontrol grupları arasında yaş, cinsiyet, boy ve vücut ağırlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmazken (p>0,05) vücut kitle indeksi hasta grubunda anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p=0,031). HOMA-IR, açlık glukozu, insülin, HbA1c, trigliserit, total kolesterol ve LDL kolesterol düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). HDL kolesterol hasta grubunda anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p=0,020). Serum asprosin düzeyleri psoriasis hastalarında (1,09 ± 0,28 ng/ml), kontrol grubuna (0,90 ± 0,32 ng/ml) göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p=0,023). METRNL düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p=0,616). Rutin tedavi sonrası serum asprosin (0,94 ± 0,26 ng/ml) düzeylerinde anlamlı düzeyde azalma tespit edilmiştir (p=0,006). METRNL düzeylerinde ise tedavi sonrası anlamlı bir değişiklik izlenmemiştir (p=0,416). Asprosin ve METRNL düzeyleri ile metabolik ve biyokimyasal parametreler arasında anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır (p>0,05). PASI skoru ile serum asprosin ve METRNL düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05). ROC analizinde asprosinin psoriasis için kabul edilebilir düzeyde tanısal performansa sahip olduğu gösterilmiştir (AUC: 0,670). Asprosin için 0,87 cut-off değerinde duyarlılık %78,4, özgüllük %47,8 olarak hesaplanmıştır. Sonuç: Bu çalışmada psoriasis hastalarında asprosin düzeyinin kontrol grubuna göre yüksek olması (p=0,023) ve tedavi sonrası görülen asprosin düzeyindeki azalma (p=0,006), asprosinin psoriasis patogenezinde rol oynayabileceğini, tedavi yanıtı takibinde ve prognostik olarak potansiyel bir biyomarker olabileceğini düşündürmektedir. Bunun yanında asprosinin ROC analizi sonuçlarında AUC=0,670 olması asprosinin psoriasis tanısında kabul edilebilir düzeyde ayırt edici güce sahip olduğunu göstermektedir. Ek olarak 0,87 cut-off değerinde duyarlılık %78,4 ve özgüllük %47,8 olarak hesaplanmıştır. Her ne kadar sensitivitesi yüksek olsa da spesifitesinin yeterince yüksek olmaması nedeniyle, asprosinin tek başına tanısal bir belirteçten ziyade klinik değerlendirmeyi destekleyici bir parametre olarak kullanımı daha uygun görünmektedir. Buna karşın METRNL serum düzeylerinde hasta-kontrol grubu arasında (p=0,616) ve hastalarda tedaviden sonra anlamlı fark görülmemesi (p=0,416) psoriasis için sistemik bir marker olarak kullanımının sınırlı olduğunu düşündürmüştür. Psoriasis grubunda yüksek VKİ ve düşük HDL düzeyleri, artmış asprosin ile birlikte değerlendirildiğinde erken kardiyometabolik risk artışını işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Psoriasis is a chronic inflammatory skin disease characterized by scaly plaques resulting from the excessive proliferation of skin cells. Genetic, immunological, and environmental factors play a significant role in its etiology. Furthermore, the association of psoriasis with obesity and metabolic syndrome has increased. Therefore, to better understand the pathogenesis of the disease, the relationship between adipokines released from adipose tissue and psoriasis, and the roles of these molecules in the inflammatory and metabolic effects of the disease, are being investigated. Asprosin is an adipokine released from adipose tissue during fasting that increases gluconeogenesis, appetite, and inflammation. Asprosin levels are increased in obesity and type 2 diabetes. Meteorin-like protein (METRNL) is an adipokine that increases with exercise and cold exposure, increases thermogenesis and insulin sensitivity, and has anti-inflammatory properties. METRNL has been shown to be increased in synovial fluid and enthesis areas in some autoimmune skin diseases and psoriatic arthritis. Therefore, METRNL and asprosin are two important molecules that need to be investigated in terms of their relationship with the inflammatory and metabolic aspects of psoriasis. Since the number of studies previously examining the blood levels of asprosin and METRNL in psoriasis patients is limited, further investigation of this topic is crucial. The aim of this study is to evaluate the levels of asprosin and METRNL in psoriasis patients, to examine the role of these parameters in the etiopathogenesis of the disease, their relationship with disease severity, and changes in their levels with routine treatment. Materials and methods: The study included 38 patients aged 18-65 years with newly diagnosed psoriasis and 25 healthy control subjects. Smoking/alcohol use and chronic diseases were excluded. Psoriasis diagnosis was made clinically ± pathologically. Blood samples were taken from the patient group (before and after treatment) and the control group. Asprosin and METRNL levels, height, weight, HbA1c, LDL cholesterol, HDL cholesterol, total cholesterol, triglycerides, and insulin levels were measured in both patient and control groups, and the HOMA-IR index was calculated. PASI (Psoriasis Area and Severity Index) scores were determined for the patients. Results: While no statistically significant differences were found between the patient and control groups in terms of age, gender, height, and body weight (p>0.05), body mass index was significantly higher in the patient group (p=0.031). No significant differences were found between the groups in terms of HOMA-IR, fasting glucose, insulin, HbA1c, triglycerides, total cholesterol, and LDL cholesterol levels (p>0.05). HDL cholesterol was significantly lower in the patient group (p=0.020). Serum asprosin levels were statistically significantly higher in psoriasis patients (1.09 ± 0.28 ng/ml) compared to the control group (0.90 ± 0.32 ng/ml) (p=0.023). No significant difference was found between the groups in terms of METRNL levels (p=0.616). A significant decrease in serum asprosin levels (0.94 ± 0.26 ng/ml) was detected after routine treatment (p=0.006). No significant change was observed in METRNL levels after treatment (p=0.416). No significant correlation was found between asprosin and METRNL levels and metabolic and biochemical parameters (p>0.05). There was no statistically significant relationship between PASI score and serum asprosin and METRNL levels (p>0.05). ROC analysis showed that asprosin has acceptable diagnostic performance for psoriasis (AUC: 0.670). For asprosin, sensitivity was calculated as 78.4% and specificity as 47.8% at a cut-off value of 0.87. Conclusion: In this study, the higher levels of asprosin in psoriasis patients compared to the control group (p=0.023) and the decrease in asprosin levels after treatment (p=0.006) suggest that asprosin may play a role in the pathogenesis of psoriasis and could be a potential biomarker for monitoring treatment response and prognostic purposes. Furthermore, the ROC analysis results for asprosin, with an AUC of 0.670, indicate that asprosin has an acceptable level of discriminative power in the diagnosis of psoriasis. Additionally, at a cut-off value of 0.87, sensitivity was calculated as 78.4% and specificity as 47.8%. Although its sensitivity is high, its specificity is not sufficiently high; therefore, it seems more appropriate to use asprosin as a parameter supporting clinical evaluation rather than as a standalone diagnostic marker. However, the lack of a significant difference in METRNL serum levels between the patient-control group (p=0.616) and in patients after treatment (p=0.416) suggests that its use as a systemic marker for psoriasis is limited. In the psoriasis group, high BMI and low HDL levels, when considered together with increased asprosin levels, indicate an increased early cardiometabolic risk.