Psoriasis hastalarında göz bulguları
Ocular findings in psoriasis patients
- Tez No: 236616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAYDAR PARLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Psoriasis etiyopatogenezi tam olarak bilinmeyen, prevalansı % 1-3 arasında değişen, deride keskin sınırlı eritemli-skuamlı plaklarla karakterize, kronik, inflamatuar bir hastalıktır. Derinin yanı sıra tırnak, eklem ve göz tutulumu yapabilmektedir. Psoriasisin göz tutulumu ile ilgili çok fazla yayın bulunmamakla birlikte yaklaşık %10 oranında ve genellikle eklem tutulumu olan hastalarda görüldüğü bildirilmektedir. Biz bu çalışmada, psoriasis hastalarında göz bulgularını ve buna bağlı olarak psoriasisin göz tutulumunu değerlendirmeyi amaçladık.Çalışmamız Şubat 2009 - Nisan 2009 tarihleri arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji polikliniğine başvuran 100 psoriasis hastası ve 100 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu ile yapıldı. Hasta ve kontrol grubunun detaylı anamnezi alınarak, dermatolojik, sistemik ve göz muayenesi, Schirmer ve BUT ölçümleri yapıldı. Sürekli değişkenler t testi, kategorik değişkenler ki kare testi ile karşılaştırıldı. Göz bulguları ile cinsiyet, yaş, psoriasis süresi, PAŞİ değeri, göz kapağında psoriasis lezyonu bulunması, tırnak tutulumu, psoriatik artrit varlığı arasındaki ilişki lojistik regresyon analizi ile değerlendirildi. İstatistiksel analizler sağ ve sol göz için ayrı hesaplandı.Her iki göz için hasta grubunda kontrol grubuna göre göz bulgusu istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek oranda gözlendi. Yine her iki göz için hasta grubunda kontrol grubuna göre schirmer ve BUT değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük olduğu saptandı.Çalışmamızın sonuçları, psoriasis hastalarında muhtemel göz tutulumunun erken tanı ve tedavisi amacıyla, rutin göz muayenesi istenmesinin uygun olacağı yönünde olmakla birlikte, psoriasis hastalarındaki göz bulgularının etiyopatogenezine yönelik daha ileri çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic inflammatory disease of unknown etiology, characterized by well-defined red, scaly plaques, affecting approximately 1% to 3% of the world population. Besides skin, it may affect nails, joints, and eyes. Ocular findings occur in approximately 10% of patients, in mostly those who have psoriatic arthritis. We aimed to evaluate eye involvement in psoriasis patients.This study was performed on a total of 100 psoriasis patients who applied to Abant Izzet Baysal University, Medical School, Dermatology Outpatient Clinic and a group of 100 healthy individuals between February 2009- April 2009. History was taken from all study and control subjects and dermatological, systemic, and ophthalmological examinations were performed and Schirmer and BUT values were measured. Constant variables were compared using the t test, and categorical variables were compared using chi-square test. Relationship between ocular findings and sex, age, duration of psoriasis, PASI score, presence of psoriatic plaques on the eyelid, nail involvement, and psoriatic arthritis was evaluated using logistic regression analysis. Statistical analyses were performed individually for both right and left eyes.The number of ocular findings in both eyes in the patient group was found to be statistically higher than that in the control group. Schirmer and BUT values were statistically lower in the patient group than those in the control group.Although results of our study support the necessity of routine ophthalmological examination of psoriasis patients for early diagnosis and treatment, we believe that further studies are required on the etiopathogenesis of ocular involvement in psoriasis patients.