Pediatrik vakalarda İ-gel ve AirQ-sp3G supraglottik havayolu cihazlarının yerleşiminin fiberoptik bronkoskopiyle değerlendirilmesi ve gastrik insuflasyon miktarlarının ultrasonografi ile karşılaştırılması
Fiberoptic bronchoscopic evaluation of I-gel and Air-Q sp3G supraglottic airway devices placement in pediatric cases and comparison of gastric insufflation amount using ultrasonography
  1. Tez No: 1003486
  2. Yazar: EZGİ SENA GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENGÜL ÖZMERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Supraglottik havayolu araçları (SGA), pediatrik anestezide sık kullanılmaktadır. Ancak SGA'ların malpozisyonu gastrik insuflasyon ve aspirasyon gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir. Amacımız 1–8 yaş arası pediatrik hastalarda Air-Q sp3G ve İ-gel supraglottik havayolu araçlarının yerleşim kalitesinin flexible fiberoptik bronkoskopi (FFB) ile değerlendirilmesi ve yerleşim sonrası oluşan gastrik insuflasyonun ultrasonografi (USG) ile karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmamız için etik kurul onayı alındıktan sonra, 1–8 yaş arası, ASA (American Society of Anesthesiologists) I–III risk grubunda yer alan 91 hasta iki gruba ayrılmıştır. Preoperatif dönemde, SGA yerleşimi sonrası ve operasyon sonunda USG ile gastrik CSA (cross-sectional area, CSA) ölçülmüştür. FFB kullanılarak SGA yerleşimi değerlendirilmiştir. Çalışma boyunca peak havayolu basınçları ve cerrahi/anestezi süreleri ve laringospazm, bronkospazm, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, yutma güçlüğü gibi komplikasyonlar kaydedilmiştir. Bulgular: Gruplar arasında FFB skorları Air-Q sp3G grubunda anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Air-Q sp3G ve İ-gel grupları arasında gastrik CSA ölçümleri açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Sonuç: Sonuç olarak, her iki SGA pediatrik hastalarda güvenle kullanılabilir olmakla birlikte, Air-Q sp3G'nin daha iyi fiberoptik yerleşim sağlaması nedeniyle havayolu güvenliği açısından avantajlı olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Supraglottic airway devices (SGAs) are frequently used in pediatric anesthesia. However, malposition of SGAs may lead to serious complications such as gastric insufflation and aspiration. The aim of this study was to evaluate the placement quality of Air-Q sp3G and İ-gel supraglottic airway devices using flexible fiberoptic bronchoscopy (FFB) and to compare post-placement gastric insufflation using ultrasonography (USG) in pediatric patients aged 1–8 years. Methods: After obtaining approval from the ethics committee, 91 patients aged 1–8 years with ASA (American Society of Anesthesiologists) physical status I–III were enrolled and divided into two groups. Gastric cross-sectional area (CSA) was measured using USG in the preoperative period, after SGA placement, and at the end of surgery. SGA placement was evaluated using FFB. Peak airway pressures, surgical and anesthesia durations, and complications such as laryngospasm, bronchospasm, sore throat, hoarseness, and dysphagia were recorded throughout the study. Results: Fiberoptic bronchoscopy scores were found to be significantly higher in the Air-Q sp3G group compared to the İ-gel group. No significant difference was observed between the Air-Q sp3G and İ-gel groups in terms of gastric CSA measurements. Conclusion: In conclusion, although both SGAs can be safely used in pediatric patients, we believe that Air-Q sp3G may offer an advantage in terms of airway safety due to its superior fiberoptic placement quality.