Çocukluk çağı lösemilerinin ve sosyal destek sistemlerinin aile işlevlerine etkisi
Childhood leukemia and the effects of social support system on the family functions
- Tez No: 100349
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ATAUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Bu çalışma, H.Ü. İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Hematoloji Bölümün de tedavi gören ve Ankara'da oturan lösemili çocuklar ve aileleri ile yapılmıştır. Bu çalışmada, kronik hasta çocuğu olan ailelerin yaşadıkları uyum sorunlarının aşılmasında onlara destek olabilecek empatik, bilgisel, maddi, somut ve güvence veren sosyal destek türlerinin, bu desteğin sağlandığı kaynakların neler olduğu belirlenmeye çalışılmış ve bunların aile işlevleri ile nasıl bir ilişki içerisinde oldukları saptanmıştır. Bu çalışmada, araştırma grubu 52 lösemili çocuğun anne babalarından oluşmaktadır. Bu araştırma grubunun aile işlevlerini karşılaştırmak amacıyla da aynı hastanenin çocuk cerrahisi bölümüne akut bir nedenle yatan çocukların anne babalarından araştırma grubuna benzer sosyo ekonomik ve demografik özelliklere sahip olanlar kontrol grubu olarak alınmıştır. Bu çalışmada ailelerin sosyal destek kaynaklarının birinci derecede kendi anne babaları olduğu; bunları kardeşler, akrabalar ve arkadaşların izlediği tespit edilmiştir. Bu aileler en çok, hasta olan çocuklarının evde bakımında güçlükleri olduğunu belirtmişlerdir. Bu ailelerin aile işlevleri, kontrol grubunu oluşturan ailelerin aile işlevleri ile karşılaştırıldığında ise iletişim, roller, duygusal tepki verebilme, genel ilgi gösterme gibi işlevler açısından önemli farklar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY This study was conducted with children diagnosed leukemia and under medical treatment at Hacettepe University Children's Hospital, Department of Hematology- Oncology and their parents. In this study the goal was to find out the types and sources of social support to overcome the adaptation problems related to illness and the relationships between these social support types and the family functions. Research group was composed of 52 parents who have children with leukemia. A control group was formed among the parents of children hospitalized for acute surgical indications, matched with the research group for socio-economic and demographic factors. The parents get support primarily from their parents, secondly from their siblings and lastly from their relatives and friends. These families pointed out that they have big difficulties in the care of their sick children at home. As the family functions of the parents compared with the control group, important differences were detected in functions such as communication, roles, affective responsiveness and affective involvement.