Hiper-dual 𝒌-mersenne ve hiper-dual 𝒌-mersenne-lucas sayıları üzerine
On hyper-dual 𝒌-mersenne and hyper-dual 𝒌-mersennelucas numbers
  1. Tez No: 1003510
  2. Yazar: EBRU OKCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu tezin temel amacı hiper-dual 𝑘-Mersenne ve hiper-dual 𝑘-Mersenne-Lucas sayılarının bazı temel özelliklerini detaylı incelemektir. Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çalışmamıza yol gösteren ve motivasyon sağlayan bazı mevcut çalışmalardan söz edilmiştir. İkinci bölümde çalışmamızın temelini oluşturan bazı kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde hiperdual 𝑘-Mersenne sayılarının bazı özellikleri, dördüncü bölümde ise hiper-dual 𝑘-Mersenne-Lucas sayılarının bazı özellikleri incelenmiştir. Sonraki bölümde hiper-dual 𝑘-Mersenne, hiper-dual 𝑘-Mersenne-Lucas, 𝑘-Mersenne ve 𝑘-Mersenne-Lucas sayıları arasında oluşan bazı özdeşlikler elde edilmiştir. Son bölümde, tezde elde edilen sonuçlar ve bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is examined some fundamental properties of hyperdual 𝑘-Mersenne and hyper-dual 𝑘-Mersenne-Lucas numbers in detail. This thesis consists of six chapters. In the first chapter, some existing studies in the literature that guided and motivated our study are mentioned. In the second chapter,some basic concepts that form the basis of our study are given. In the third chapter, some properties of hyper-dual 𝑘-Mersenne numbers are examined, and in the fourth chapter, some properties of hyper-dual 𝑘-Mersenne-Lucas numbers are examined. In the next chapter, some identities among the hyper-dual 𝑘-Mersenne, hyper-dual 𝑘-Mersenne-Lucas, k-Mersenne, and k-Mersenne-Lucas numbers are obtained. In the last chapter, the results obtained in the thesis and some suggestions are presents.