Graf Metoduna Göre Normal Bulunan Ve Takibi Bırakılan Hastaların Erken Çocukluk Döneminde Kalça Grafilerinin Değerlendirilmesi
Evaluation of Hip Radiographs in Early Childhood Period in Patients Previously Classified as Normal by Graf Method and Discharged from Follow-up
  1. Tez No: 1003511
  2. Yazar: ASIM AHMADOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ATALAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Gelişimsel kalça displazisi çocukluk çağının önemli ortopedik hastalıklarından olup Graf metodu ile ultrasonografik taramada Tip I (alfa açısı ≥60°) normal kabul edilmektedir. Mevcut protokollerde bilateral Graf Tip I saptanan hastalar radyografik takip olmaksızın taburcu edilmektedir. Ancak tedavi edilen kohortlarda %13,3-62,2 oranında rezidüel asetabular displazi bildirilmiş olup hiç tedavi almamış bilateral Graf Tip I hastalarının uzun dönem radyografik sonuçları bilinmemektedir. Bu çalışmada bilateral Graf Tip I ile taburcu edilen ve ortez tedavisi almamış çocuklarda erken çocukluk döneminde radyografik sonuçlar değerlendirilmiştir. 2019-2023 yıllarında 30.869 kalça ultrasonografi incelemesi retrospektif olarak taranmış, son ultrasonografide bilateral Graf Tip I saptanan, hiç tedavi almamış, sendromik olmayan ve kayıtları eksiksiz 565 hasta dahil edilmiştir. Bu hastalardan 40'ı (%7,1) prospektif radyografik takip için onam vermiştir. Ortalama ilk ultrasonografi yaşı 3,48 ± 1,54 ay, radyografik takip yaşı 3,62 ± 1,69 yıl olarak bulunmuştur. Standart pelvis grafilerinde asetabular indeks ve Shenton-Ménard hattı değerlendirilmiştir. Bilateral Graf Tip I olmasına rağmen 40 hastanın 3'ünde (%7,5) rezidüel displazi/çıkık saptanmıştır. Displazi grubunda asetabular indeks anlamlı yüksek bulunmuştur (sağ 23,53°, sol 25,17° karşın normal grupta 16,78° / 15,72°). Displazi saptanan hastaların tümünde (%7,5; 3/40) Shenton-Ménard hattı bozukluğu gözlenmiştir. Gruplar arasında başlangıç alfa ve beta açılarında anlamlı fark saptanmamıştır. Demografik değişkenler ile displazi arasında istatistiksel ilişki gösterilememiştir (n=3). Graf Tip I ultrasonografik normalizasyonu radyografik normalizasyonu garanti etmemektedir. %7,5 oranındaki rezidüel displazi bulgusu mevcut protokollerin gözden geçirilmesini gerektirmekte olup yürüme çağında (12-18 ay) radyografik kontrol önerilmektedir; tek pelvis grafisinin radyasyon dozu (0,003-0,006 mSv) klinik faydaya göre ihmal edilebilir düzeydedir.
Özet (Çeviri)
Developmental dysplasia of the hip is a significant pediatric orthopaedic condition with Graf Type I (alpha angle ≥60°) considered normal by ultrasonographic screening. Current protocols discharge bilateral Graf Type I patients without radiographic follow-up. However, residual acetabular dysplasia has been reported in 13.3-62.2% of treated cohorts, while outcomes in untreated bilateral Graf Type I patients remain unknown. This study evaluated radiographic outcomes in children discharged with bilateral Graf Type I who never received orthotic treatment. 30,869 hip ultrasonography examinations from 2019-2023 were retrospectively screened, with 565 patients meeting inclusion criteria (bilateral Graf Type I at last ultrasonography, never treated, non-syndromic, complete records). Forty patients (7.1%) consented for prospective radiographic follow-up. Mean age at first ultrasonography was 3.48 ± 1.54 months and at radiographic follow-up was 3.62 ± 1.69 years. Standard pelvis radiographs evaluated acetabular index and Shenton-Ménard line. Despite bilateral Graf Type I classification, residual dysplasia/dislocation was detected in 3/40 patients (7.5%). Acetabular index was significantly elevated in the dysplasia group (right 23.53°, left 25.17° versus normal 16.78°/15.72°). Shenton-Ménard line disruption was observed in all dysplasia cases (7.5%; 3/40). No significant difference in baseline alpha and beta angles was found between groups. No statistical association was demonstrated between demographic variables and dysplasia (n=3). Graf Type I ultrasonographic normalization does not guarantee radiographic normalization. The 7.5% residual dysplasia finding warrants protocol revision; radiographic follow-up at walking age (12-18 months) is recommended given that single pelvic radiograph exposure (0.003-0.006 mSv) is negligible compared to clinical benefit.