Planlı dönemde örgün kız teknik öğretime yönelik politikalar ve uygulamalar
Policies and implementation related to girls tehnical formal education during the planned period development
- Tez No: 100352
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN BURGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
11 ÖZET Bu araştırmanın amacı, Örgün Kız Teknik Öğretim sistemine yönelik politikaların neler olduğunu ve bu politakaların uygulama durumlarını incelemektir. Bu süreçte, ilgili diğer kaynakların yanısıra, MEB, DPT ve DİE verilerine dayalı olarak ortaya koymaktır. Başlangıçta, Kız Teknik öğretim sistemi ev yönetimine ve kadının yapısına uygun olduğu düşünülen mesleklere yönelik programlar uygularken, daha sonra ekonomik ve toplumsal değişmelere koşut olarak“aranitelikli kadın insangücü”geçiştirmeye yönelik programların uygulanmasına geçilmiştir. Bunun için de, zamanla bünyesine Anadolu Kız Meslek, Kız Teknik ve Anadolu Kız Teknik Liselerini eklemiştir. Yine sistem, kadının çalışma yaşamına girmesini kolaylaştıracak ve ilgili eğitim dalında kendi öğrencilerinin uygulama olanaklarını artıracak anaokulu ve kreş gibi okul öncesi eğitim kurumları da açmıştır. Bunların yanısıra, Mesleki ve Teknik Eğitim'in yöneldiği sektörlerin ihtiyaç duyduğu bilgi-becerileri kazandırılmak için işdünyası ile ilişkileri geliştirmeye yönelik politikalar üretmiştir. Yine altsistemde uygulanan eğitim programlarının geçerliliğini artırmak için yerel düzeyde program geliştirme çalışmaları önemli, ancak yeterince yaygınlaştırılamayan uygulamalar olmuştur. Sonuç olarak, gerekli politikaların üretilmesinde ve uygulanmasında zaman zaman geç kalındığı gözlenmiş; uygulamaların yaygınlaştırılması ve etkin hale getirilmesinde çeşitli sorunların var olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The aim of this study is to analyze the policies with regard to formal vocational ant technical education of female and the implementation level of these policies. For this purpose a research was carried on by reviewing, the related literature and available data obtained from MNE, SPO, and SIS sources. Initially, the system of female technical education has implemented programs oriented to home management and the occupations which were considered to be convenient and women nature. Afterwards, in line with the social and economic changes, programs related to training of“ semi-qualified women”labour power. For this purpose,“Anatolia vocational high school for female”,“Technical high school for female”and Anatolia Technical high school for female" were introduced into the system. Furthermore, pre-school education institutions such as kindergarden and nursery which might not only facilitate the entrance of women into working life but also increase opportunities for practices on the related training programs. In addition, policies concerned with the improvement of relationships with the business have been developed in order to provide women with the skills and knowledge required by the industries which the vocational and technical education was oriented. Moreover, to increase the accessibility of implemented educational programs to modern life, there have been some important but not sufficiently expanded efforts to develop programs at local level. In conclusion, it was observed that the development and implementation of necessary policies have usually come late, and with regard to the expansion and efficacy of implementations several problems have been faced.