Sınıf öğretmenlerinin istenmeyen öğrenci davranışlarına ilişkin görüşleri
The Opinions of classroom teachers on student mistebehaviour
- Tez No: 100351
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELEK DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Bu araştırma, ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin, sınıf ortamında istenmeyen öğrenci davranışlarım hangi sıklıkta gözlemlediklerini ve bu davranışlarla baş edebilmek için hangi yolları tercih ettiklerini saptamayı amaçlamıştır. Araştırma tarama modelinde betimsel, bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Kayseri Büyükşehir Belediyesi sınırlan içinde yer alan 119 ilköğretim okulunda görev yapan 2264 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Küme örneklemesi yoluyla seçkisiz olarak belirlenen 18 okuldaki 320 sınıf öğretmeni örneklemi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen anketin uygulanması ile elde edilmiştir. İstatistiksel çözümlemeler sonucu ulaşılan bulgular alanyazına dayak olarak sunulmuş ve yorumlanmıştır. Araştırma bulguları kısaca şöyle özetlenebilir: Öğretmen görüşlerine dayak olarak öğrenme ve öğretme sürecini olumsuz yönde etkileyebilecek sıklıkta gözlenen bazı istenmeyen davranışlar saptanmıştır. Araştırmada kullanılan gruplamaya göre: (1) Ders akışını engelleyici davranışlar; gereksiz soru sormak, sürekk şikayette bulunmak, sürekk tuvalet izni istemek, sürekli konuşmak, (2) Kişilere ve çevreye fiziksel zarar verici davranışlar; Arkadaşlarının canını aatma, vurup kaçma, saçını çekme gibi şiddet içeren şakalar yapmak, sorunlarını kavga ederek çözmek. (3) Toplumsal beklentilere uygun olmayan davranışlar; söz almadan konuşmak. (4) Sorumluluklarını yerine getirmeme davranışları; ev ödevlerini yapmamak, sınıf içi görevleri yerine11 getirmemek, ders için istenen gerekli materyalleri getirmemek, (5) Derse ilgi eksikliği davranışları; derste dalıp gitmek dinliyor gibi görünmek, konu ya da cevabı bilmesine karşın derse katılmamak, derste ders dışı şeylerle ilgilenmek. Araştırma bulguları, sınıf öğretmenlerinin çoğunlukla istenmeyen davranışı istenen hale getirmede etkili olabilecek, davranışı gösteren öğrenciyi yargılamak yerine, davranışın nedenini aramaya yönelik yaklaşımları daha çok tercih ettiklerim ortaya çıkarmıştır, öğretmenlerin istenmeyen davranışlarla baş etmede daha çok tercih ettikleri yaklaşımlar şunlardır: davranışın olumsuz etkilerini sınıfta açıklama, öğrencinin dikkat çekmeye çalıştığını düşünerek daha yalan davranma, öğrenciyle birebir görüşme yapma, sözlü uyarılarda bulunma, ailesiyle bağlantı kurma.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purpose of this study was to identify the frequency of student misbehaviours in the classrooms and the approaches that the teachers prefer coping with them according to the views of classroom teachers. The study was carried out as a descriptive study in the survey model. The population of the study consisted of 2264 classroom teachers working in 119 primary schools in central provinces of Kayseri. 320 classroom teachers from 18 primary schools were randomly selected as the sample group of the study. The data of the study were collected through the administration of the questionnaire developed by the researcher to the sample group. The findings reached through the statistical analysis of the data were presented and interpreted depending on the related literature. A brief summary of the findings of the study is given below. Some student misbehaviours observed with a frequency that can affect the teaching and learning process negatively were identified depending on the teacher views. Some of the misbehaviours observed with high frequency are as follows according to the category used in the study: (1) Misbehaviours preventing lesson flow: asking irrelevant questions, constant claiming, making noise at a level which destroy the attention of the others, constant talking. (2) Misbehaviours causing physical damage to the people and the environment; Making jokes including injury of class-mates, kicking and irunning away, pulling the hairs of others, solving his/her problems by fighting. (3) Misbehaviours inconsistent with the social expectations; talkingIV without having permission. (4) Not performing the personal responsibilities; not doing homework, not fulfilling the tasks required in the classroom, not bringing the course materials. (5) Misbehaviours related to lack of interest for the course; napping but seeming listening, not participating classroom activities in spite of knowing the answer or the topic, having off-task behaviours. The findings of the study revealed that the classroom teachers mostly prefer the approaches which are effective to turn misbehaviours into desired-behaviours, do not judge the students who misbehave but look for the reasons of the misbehaviours. Some of the most preferred techniques by the teachers are as follows: explaining the negative effects of the behaviour in the class, showing sympathy by thinking that the students are trying to attract attention, talking to the students personally out of the class, warning the misbehaving students orally, establishing contact with the parents of the students. *^***