Dikey uzmanlaşmanın Türkiye'nin imalat sanayii dış ticareti üzerine etkileri
The effects of vertical specialization on the Turkish manufacturing industry foreign trade
  1. Tez No: 100362
  2. Yazar: ÖZLEM İNANÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ARZU AKKOYUNLU-WİGLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Dünya ekonomileri İkinci Dünya Savaşı sonrası giderek daha bütünleşmiş bir hale gelmişlerdir. Dünya ticaretinin payındaki ve uluslararası üretimdeki artış söz konusu küreselleşmenin en önemli göstergeleridir. Ülkeler arasında dikey ilişkiler olduğunda artan uluslararası üretim artan uluslararası ticaret anlamına gelmektedir. Dikey uzmanlaşma ticaret artışına yol açan en önemli yayma mekanizmalarından biridir. Çalışmada, dikey uzmanlaşmanın Türk imalat sanayii dış ticaretindeki etkileri, 1973, 1985 ve 1990 girdi-çıktı tabloları kullanılarak hesaplanmıştır. Çalışma şunu göstermektedir. Türk imalat sanayii dış ticaretinde, 1973-1990 döneminde payı artmakla birlikte, dikey uzmanlaşmaya dayalı ticaretin payı OECD ülkelerine kıyasla çok daha azda.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The world's economies have become increasingly integrated since World War n. the growth in the trade share of output and the internalization of production are the most important features of increased globalization. Intenational production will be associated with increased trade when countries are vertically linked. Vertical specialization is one of the important propagation mechanism for the growth of share of trade. In this study, the effects of vertical specialization on the Turkish manufacturing industry foreign trade were calculated by using 1973, 1985 and 1990 input-output tables. With this study it is found that, although its share is increase during 1973- 1990 period, the share of vertical specialization based trade for Turkey is not as high as OECD countries' s.