Keman sol el tekniğinin 'sanatta yeterlilik eseri çalışması' içerisinde yeralan Ulvi Cemal Erkin keman konçertosu çerçevesinde derinlemesine incelenmesi
In Dept examination of the left and techniques coverd in Ulvi Cemal Erkin's violin concerto within the study of adequacy in art
  1. Tez No: 100363
  2. Yazar: ELİF TARAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. VİCTOR PİKAİZEN, PROF.DR. ALİ UÇAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışmada,“Sanatta Yeterlik”programı çerçevesindeki“Konser ve resital icra etme”bölümünde yer alan Ulvi Cemal Erkin Keman Konçertosunun çalınması ve yorumlanmasında sol el tekniklerine ilişkin kolaylıklar ve çalışma teknikleri sunulacaktır. Çalışma, zor pasajların ortaya çıkarılması, bu pasajların doğru ve bilinçli olarak çalışılması, yorumlamaya kolaylık getirerek eserin başarılı olarak icra edilmesi amacına yöneliktir. Araştırmalar sonunda eser içindeki onlu, oktav, üçlü, dörtlü, beşli, altılı çift sesler, güç, düzensiz onaltılık gruplar ve doğal olmayan tutuş biçimleri saptanmıştır. Yapılan incelemelerde bu güç yerler için çalışmalar, egzersizler ve çözüm önerileri tespit edilmiştir. Elde edilen bütün bu çalışma şekilleri ile eserin daha bilinçli ve kolay bir biçimde yorurnlanmasına katkı sağlandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY Within this study, I will try to present the left-hand techniques and exercises used during the performance of Ulvi Cemal Erkin's Violin Concerto, which is within the 'Terformance of a concert and recital“ section of the ”Adequacy in Art" study. The aim of this study is, highlighting the difficult passages in the concerto, showing the ways to study these passages in the right way and finally, successful performance of concerto. As a result of examinations on the piece, thirds, fourths, fifths, sixths, octaves, tenths, complicated semiquaver groups, the difficult and unnatural violin holding positions have been determined. Solutions and exercises have been suggested for these difficulties. It is hoped that the suggested playing techniques will contribute to easier performance of the piece.