Developing a curriculum about teaching spatial visualization for 5-year-old children using learning trajectory approach
Öğrenme yörüngesi yaklaşımıyla 5 yaş çocuklarına yönelik uzamsal görselleştirme öğretimi için bir müfredat geliştirme
- Tez No: 1003623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÇETİNKAYA, PROF. DR. YUSUF KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 5 yaşındaki çocukların uzamsal görselleştirme becerilerini desteklemek üzere Öğrenme Yörüngesi (LT) öğretimsel yaklaşımına dayalı bir müfredat geliştirmektir. Nitel araştırma yaklaşımı benimsenerek yürütülen bu çalışma, Tasarım Temelli Araştırma (DBR) yöntemsel çerçevesinde iki yinelemeli döngü halinde gerçekleştirilmiştir. Birinci döngü, biri beş çocuktan oluşan Grup-1 ve diğeri üç çocuktan oluşan Grup-2 olmak üzere iki farklı okul öncesi eğitim ortamında gerçekleştirilmiştir. Toplam 11 uzamsal görselleştirme etkinliği, Grup-1'de sınıf öğretmeni; Grup-2'de ise araştırmacı tarafından bireysel olarak uygulanmıştır. Grup-1'de veriler; öğretmen değerlendirme notları, gözlem notları, görüşme yanıtları ve video temelli yansıtıcı notlar aracılığıyla toplanmıştır. Bu veriler açık kodlama yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, müfredat geliştirme sürecinde içerik ve öğretime ilişkin temel faktörler ile müfredat geliştirme sürecinde karşılaşılan zorluklar olmak üzere iki ana tema altında organize edilmiştir. Bulgular doğrultusunda etkinliklerde çeşitli iyileştirmeler yapılmıştır. İkinci döngüde, güncellenmiş etkinlikler araştırmacı tarafından Grup-3'te üç çocukla uygulanmıştır. Bu döngüde de aynı analiz süreci tekrarlanarak içeriğe ve öğretime ilişkin tekrarlayan zorluklar ile yapılan iyileştirmelerin etkililiği incelenmiştir. Araştırma sonucunda, amaçlı olarak tasarlanmış etkinlikler, etkinliğe özgü yapı iskelesi (scaffolding) stratejileri ve uzamsal dilin kullanımı yoluyla uzamsal görselleştirme becerilerinin etkili biçimde desteklenebileceği ortaya konmuştur. Öğrenme yörüngesi yaklaşımı, gelişimsel ilerleme ile öğretimsel kararların uyumlandırılmasında güçlü bir yapı sunmuştur. Bulgular, uzamsal görselleştirmenin desteklenmesine yönelik araştırma temelli ve hedefe yönelik uygulamalar geliştirmek isteyen okul öncesi öğretmenleri için pratik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop a curriculum based on the Learning Trajectory (LT) instructional approach to support spatial visualization skills in 5-year-old children. Using a qualitative research approach, the study was conducted within a Design-Based Research (DBR) methodological framework and implemented in two iterative cycles. The first cycle was conducted in two separate preschool settings: Group-1, which included five children; and Group-2, which included three children. A total of eleven spatial visualization activities were implemented individually, by the classroom teacher in Group-1 and by the researcher in Group-2. In Group-1, data were collected through teacher evaluation notes, observation notes, interview responses, and video-based reflection notes. The data were analyzed using open coding. Key findings were organized under two main themes: content- and instruction-related key factors in curriculum development, and challenges in curriculum development. Based on the findings, enhancements were made to the activities. In the second cycle, the revised activities were implemented by the researcher with three children in Group-3. The same analysis procedures were followed to identify recurring content- and instruction-related challenges, as well as to evaluate the effectiveness of the enhancements. The study revealed that spatial visualization can be meaningfully supported through intentional curriculum design, activity-specific scaffolding, and the use of spatial language. The Learning Trajectory approach provided a powerful structure for aligning developmental progression with instructional decisions. The findings offer practical implications for early childhood educators seeking to foster spatial visualization through targeted and research-informed practices.