Linguistic origins of political revolutions
Politik devrimlerin dilsel kökenleri
  1. Tez No: 1003622
  2. Yazar: YUNUS AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVİD GRÜNBERG, DR. ÖĞR. ÜYESİ JAMES EDMOND CARR GRIFFITH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Söz-edimi teorisine odaklanarak, bu çalışma sosyal ve sivil bağlamlarda meydana gelen politik devrimlerin arkasında yatan teorik ilkeleri bulmayı amaçlamaktadır. Devrim teriminin kökeni astroloji ve astronomi alanlarına dayanmaktadır. Ancak, söz konusu bu terim ancak 17 yy. dan sonra politik anlamda kullanılmaya başlanmıştır. Tarihsel olarak,“politik devrim”ilk defa somut bir şekilde Fransız Devrimi bağlamında kullanılmıştır. Öte yandan, dilin dünyayı tanımlamaktan çok daha fazlasını yaptığını fark eden İngiliz filozof John Langshaw Austin tarafından ilk kez ortaya atılan söz-edimi kuramı, en parlak dönemini Amerikalı filozof John R. Searle ile yaşamıştır. Searle söz-edimi teorisini insanların toplumları nasıl oluşturduklarını açıklamak için bir basamak ya da bir araç olarak kullanır. Ancak Searle yalnızca söz-edim teorisine yaptığı katkılarla değil, Margaret Gilbert ve Raimo Tuomela gibi diğer bazı önemli isimlerle birlikte 'Sosyal Ontoloji' olarak bilinen alana yaptığı katkılarla da bilinir. Bu bağlamda politik devrimleri, özellikle Fransız Devrimi'ni, söz-edim kuramı ve sosyal ontoloji açısından incelemekte fayda vardır. Bu anlamda son bölümde söz konusu inceleme Fransız Devrimi sonucu ilan edilmiş ve devrimi icra edenlerin zihinsel içeriğini yansıttığı iddia edilen İnsan ve Vatandaş Hakları Bildirgesi (1789) üzerine yoğunlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
By focusing on speech-act theory, this study aims to find theoretical principles that lay behind political revolutions which take place in social and civil contexts. The term revolution has its origin in the fields of astrology and astronomy. However, this term has been taken politically only from the 17th century onwards. Historically speaking,“political revolution”as a term, finds its first solid and substantial usage in the context of the French Revolution. On the other hand, speech-act theory that is first elaborated by British philosopher John Langshaw Austin who realizes that language does more than just describing the world, has had its prime with American philosopher John R. Searle. Searle takes the speech-acts theory as a step, or a means to show us how human beings construct societies. However, Searle is not only known for his contributions to speech-acts theory, but he is also known for his contributions to what has come to be known as 'Social Ontology' along with some other prominent figures such as Margaret Gilbert and Raimo Tuomela. In this respect, studying political revolutions, especially the French Revolution, in terms of speech-acts and social ontology proves worthwhile. For this purpose, the above-mentioned analysis will focus on the Declaration of Human Rights and of the Citizen (1789), which is declared after the French Revolution and which is believed to reflect the mental content of the revolutionaries who carry out the revolution.