Türkiye'de sivil toplum ve demokrasi ilişkisi (2000-2023)
The relationship between civil society and democracy in Türkiye (2000-2023)
  1. Tez No: 1003640
  2. Yazar: CEYHAN ERENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2000-2023 yılları arasında Türkiye'de sivil toplum ve demokrasi arasındaki etkileşimi, siyasal, ekonomik ve toplumsal değişimler çerçevesinde incelemektedir. Araştırmanın yöntemi, tarihsel ve nitel yaklaşımları temel alırken analizi Robert Dahl'ın poliarşi teorisi üzerinden derinleştirmektedir. Sivil toplum katılım endeksi ile Dahl'ın çoğulcu demokrasi kriterlerine dayanan 14 gösterge arasındaki ilişki, zaman serisi analiziyle ölçülmüştür. Analiz verileri; V-Dem, Dünya Bankası, Freedom House gibi veri tabanlarından derlenmiştir. Bu yaklaşımla, genellikle teorik düzeyde kalan sivil toplum-demokrasi ilişkisi somut ve ölçülebilir bir zemine taşınarak literatüre özgün bir katkı sunulmaktadır. Sayısal verilerdeki değişimlerin siyasi arka planını açıklamak amacıyla“Süreç Takibi”yöntemi kullanılmıştır. Bulgular, sivil toplum-demokrasi ilişkisinin sürekli yükselen bir grafik yerine, yapısal değişimlere bağlı dalgalı bir seyir izlediğini göstermektedir. 2000'li yılların başında AB reformlarıyla genişleyen sivil alan, 2010 sonrasında değişen siyasi önceliklerle yeni bir yapıya bürünmüş; 2016 sonrası ilan edilen OHAL dönemi ise güvenlik gereklilikleri nedeniyle sivil alan faaliyetlerinde istisnai bir daralma yaratmıştır. Sonuç olarak bu tez, sürdürülebilir bir demokrasi için kamu otoritesinin sivil alanı bir“paydaş”olarak değerlendirmesi gerektiğine dikkat çekmektedir. Ayrıca, sivil toplum kuruluşlarının şeffaflık ve kurumsal özerklik ilkelerini içselleştirmesinin, sistemin genel dengesi açısından elzem olduğu vurgulanmaktadır. Elde edilen bulgular, sivil alanın genişliği ile demokratik performansın etkileşimini nesnel bir biçimde belgelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the interaction between civil society and democracy in Türkiye from 2000 to 2023 within the framework of political, economic, and social transformations. The research methodology relies on historical and qualitative approaches, deepening its analysis through Robert Dahl's theory of polyarchy. The relationship between the civil society participation index and 14 indicators based on Dahl's pluralist democracy criteria was measured via time series analysis. Analysis data were compiled from databases such as V-Dem, the World Bank, and Freedom House. By moving the generally theoretical civil society-democracy relationship to a concrete, measurable foundation, this approach offers an original contribution to the literature. The“Process Tracing”method was used to explain the political background of quantitative data shifts. Findings show the relationship between civil society and democracy follows a fluctuating course tied to structural changes, rather than a continuously rising trajectory. The civil sphere, having expanded with early-2000s EU reforms, assumed a new structure after 2010 due to changing political priorities. Meanwhile, the post-2016 State of Emergency created an exceptional contraction in civil activities due to security requirements. Consequently, this thesis argues that for sustainable democracy, public authorities must view the civil sphere as a“stakeholder.”Furthermore, it emphasizes that internalizing transparency and institutional autonomy principles by civil society organizations is essential for the system's overall balance. The findings objectively document the interaction between the breadth of the civil sphere and democratic performance.