Kitabı Mukaddes'te rüya
Dream in the Bible
- Tez No: 1003639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
Özet
“Neden rüya görüyoruz?”suali ile yola çıkılan bu araştırmada, ilgili yanıt Kitabı Mukaddes referans alınarak açıklanmaya çalışılmıştır. Modern çağda yalnızca bilinçaltının ürünü olarak kabul edilen bu mefhumun, kutsal metinlerde çok daha derin ve işlevsel bir boyuta sahip olduğu görülmektedir. Bilhassa Kitabı Mukaddes'te rüyalar, Tanrı'nın insanlarla iletişim kurmak için kullandığı vahiysel bir araç olarak ortaya çıkmaktadır. Bu haberleşme yönteminin yalnızca peygamberlere ve seçilmiş kişilere verilmediği, aynı zamanda sıradan insanlara da yön gösterici mahiyette sunulduğu gözlemlenmektedir. Araştırma boyunca kullanılan Kitabı Mukaddes içerisindeki rüya anlatılarında yapılan metinsel analiz, teolojik bir çerçeve ile sınırlandırılmıştır. Kullanılan bu yöntem doğrultusunda modern psikanalitik yorumlardan bilinçli olarak uzak durulmuş, rüyaların tarihsel ve ilahi bağlamı öncelenmiştir. İncelenen rüyalar, içerikleri ve amaçları doğrultusunda kategorize edilerek, ait oldukları dönemlerin toplumsal ve siyasi yapıları göz önünde bulundurularak tahlil edilmiştir. Araştırma bulguları, Kitabı Mukaddes'teki rüyaların Tanrı'nın insanları yönlendirmek, onları kötülükten sakındırmak ve geleceğe dair uyarılarda bulunmak gibi işlevler taşıdığını ortaya koymaktadır. Özellikle peygamberler ve liderler aracılığıyla iletilen rüyaların, belirli devirlerde halkın kaderini şekillendiren kararların alınmasına yardımcı olduğu görülmektedir. Bu çerçevede rüyalar, yalnızca bireysel düzeyde rehberlik eden manevi tecrübeler değil, aynı zamanda kolektif yaşam üzerinde dönüştürücü etkiler yaratan ilahi müdahale biçimi olarak değerlendirilmektedir. Sonuç olarak bu çalışma, Kitabı Mukaddes'teki rüya olgusunun kapsamlı bir değerlendirmesini sunarak, rüyanın hem ferdi hem de içtimai düzeyde nasıl anlamlandırıldığına dair yeni bir bakış açısı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This research commenced with the inquiry“Why do we dream?”and seeks to address this question by referencing the Holy Bible. While dreams in the modern era are often perceived solely as products of the subconscious, sacred texts attribute to them a far deeper and more purposeful dimension. In particular, the Holy Bible presents dreams as a means of divine revelation through which God communicates with humanity. This method of communication was not confined to prophets and chosen individuals but was also extended to ordinary people as a form of divine guidance. This study confined its textual analysis of dream narratives in the Holy Bible to a theological framework. In line with this methodology, modern psychoanalytic interpretations were deliberately avoided in favor of prioritizing the historical and theological contexts of dreams. The selected dreams were categorized according to their content and purpose and were analyzed in relation to the social and political contexts of their respective historical periods. The findings of this research reveal that dreams in the Holy Bible served various functions, including offering guidance, deterring individuals from wrongdoing, and delivering warnings about the future. In particular, dreams conveyed through prophets and leaders played a crucial role in shaping the destinies of communities and influencing key decisions in specific historical contexts. In this regard, dreams are regarded not merely as spiritual experiences that offer personal guidance but also as manifestations of divine intervention with transformative effects on communal life. In conclusion, this study provides a comprehensive evaluation of the phenomenon of dreams in the Holy Bible, offering a new perspective on their interpretation at both individual and societal levels.