Dağıtım şebekelerinde AER kabloların mekanik davranışının modellenmesi: CER kuvveti ve kritik parametrelerin belirlenmesi
Modeling the mechanical behavior of aerial bundled cables in distribution networks: Determination of tensile force and critical parameters
- Tez No: 1003655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇİFCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, elektrik dağıtım şebekelerinde güvenlik, işletme kolaylığı ve kaçak elektrik kullanımının azaltılması gibi avantajları nedeniyle yaygın olarak tercih edilen askı telli, demet biçimli, alüminyum iletkenli (AER) kabloların mekanik davranışları modellenmiştir. AER kabloların taşıyıcı askı telinin kopma dayanımının sınırlı olması, özellikle geniş açıklıklarda ve ağır iklim koşullarında mekanik performansı kritik hale getirmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı; farklı buz yükü bölgelerinde ve açıklık mesafelerinde kabloya etkiyen cer (çekme) kuvveti, sehim (salgı), kritik açıklık ve kritik sıcaklık parametrelerinin doğru hesaplanması için bütünleşik bir yaklaşım geliştirmektir. Çalışma kapsamında; seçili AER kablo tiplerinin 40 m, 50 m ve 60 m açıklıklarda, I. ve III. buz yükü bölgelerindeki mekanik davranışları analiz edilmiştir. Hesaplamalar, zincir eğrisi ve değişik haller denklemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analizlerde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği (EKATY) Madde 46.a.3 hükümleri esas alınmış; +5 °C ortam sıcaklığında salgı uyumunun sağlanması ve iletken maksimum çekme gerilmesinin 7 kg/mm2 sınırını aşmaması koşulları temel tasarım kısıtları olarak belirlenmiştir. Yapılan incelemelerde, sektörde geçmişte kullanılan sabit sehim yaklaşımı ve katalog verilerine dayalı kabullerin güncel mevzuat gerekliliklerini tam olarak karşılamadığı tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, İller Bankası ve üretici firmaların teknik dokümanları ile yönetmelik hükümleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca AER kabloların arıza tespiti, bakım-onarım süreçleri ve yük dengesizlikleri gibi işletme dezavantajları teknik açıdan irdelenmiştir. Analiz sonuçları doğrultusunda; açıklık, iklim yükleri ve montaj koşullarını parametrik olarak değerlendiren bir hesaplama algoritması geliştirilmiştir. Bu algoritma ile üretilen analiz sonuçları ve teknik tablolar, dağıtım şebekelerindeki tip proje hazırlıklarında ve onay süreçlerinde mühendislik referansı olarak kullanılabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mechanical behavior of Aerial Bundled Cables (ABC), which are widely preferred in electrical distribution networks due to their advantages such as enhanced safety, ease of operation, and reduction of illegal electricity usage, is modeled. The limited breaking strength of the messenger support wire significantly renders the mechanical performance critical, particularly in wide spans and under severe climatic conditions. In this context, the aim of the study is to develop an integrated approach for the accurate calculation of tensile force, sag, critical span, and critical temperature parameters acting on the cable across different ice load zones and span lengths. Within the scope of the study, the mechanical behaviors of selected ABC cable types were analyzed for span lengths of 40 m, 50 m, and 60 m in Ice Load Zones I and III. Calculations were carried out using the catenary curve equation and the state change equation. In the analyses, the provisions of article 46.a.3 of the Regulation on Electric High Current Facilities issued by the Ministry of Energy and Natural Resources were taken as the basis; ensuring sag compatibility at +5 °C ambient temperature and limiting the maximum conductor tensile stress to 7 kg/mm2 were established as fundamental design constraints. The investigations revealed that the fixed-sag approach and assumptions based on catalog data, which were used in the sector in the past, do not fully meet current regulatory requirements. Accordingly, technical documents from Iller Bank and manufacturing companies were evaluated comparatively with the regulation provisions. Furthermore, operational disadvantages of ABC cables, such as fault detection, maintenance-repair processes, and load imbalances, were technically examined. Based on the findings, a calculation algorithm that parametrically evaluates span length, climatic loads, and installation conditions was developed. The analysis results and technical tables generated by this algorithm are of a quality to serve as an engineering reference for type project preparation and approval processes in distribution networks.