Doğrunun epigenesisi ve yanlışın sosyolojisi: Karl Mannheım'da bilgi
The sociology of the wrong and the epigenesis of the right: Knowledge at Karl Mannheim
- Tez No: 1003656
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Wissenssoziologie (bilgi sosyolojisi) terimi, bilginin ve daha geniş bir ölçekte düşünsel fenomenlerin toplumsal belirlenimini analiz eden yeni bir çalışma alanı olarak 1924 yılında Max Scheler tarafından icat edildi. Bilgi sosyolojisine müstakil bir araştırma programına sahip bir disiplin olarak itibar kazandıran ise Karl Mannheim oldu. Bilginin kurucu bir öznesi olmaksızın soyutlanarak, öznenin ise içine doğduğu toplumsal grup ve konumundan yalıtılarak ele alınamayacağını ileri süren Mannheim; bilgi sosyolojisini, bilginin varoluşsal olarak belirlendiği önermesi üzerine kurar. En başından itibaren dikkatleri üzerine çeken bilgi sosyolojisi, Marx'ın ideoloji eleştirisini bilgi sosyolojisinin genel bir çözümleme aracına dönüştürmesiyle büyük yankı uyandırarak dönemin Alman sosyoloji gündemine oturur. Weimar Cumhuriyeti'nin son bulmasıyla kesintiye uğrayacağı 1930'ların başına kadar da popülaritesinden bir şey kaybetmez. Yapısal ve tarihsel analizi bünyesinde barındıran bilgi sosyolojisinin araştırma prosedürü, entelektüel ve toplumsal tarih araştırmalarından toplumsal gruplara ait bakış açılarının düşünsel evrimini, toplumsal değişim ve hareketliliğin hızı ve yönü üzerinden izleyerek ayrışır. Bu tez, Weimar döneminin semptomatik bir ifadesi olarak görülen Karl Mannheim'ın bilgi sosyolojisini, ortaya çıktığı kriz koşulları içerisinde üstlendiği sorumluluğu üzerinden anlamlandırma çabasıdır. Tezin ilk bölümünde deneyimlediği ve gözlemlediği kriz koşullarının Karl Mannheim'ı dönüştürme serüveni ayrıntılandırılarak, bu serüvenin karakterize ettiği bilgi sosyolojisinin düşünsel evrimi sezilmeye çalışılacaktır. İkinci bölümde bilgi sosyolojisinin, bilgiyi toplumsal bir araştırmaya tabi kıldığı teçhizatı kuramsal olarak işlenecektir. Son bölümde ise bilgi sosyolojisinin sonuçları, bilgi sosyolojini kesintiye uğratan koşullarla birlikte ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The term Wissenssoziologie (sociology of knowledge) was coined by Max Scheler in 1924 as a new field of study analyzing the social determination of knowledge and intellectual phenomena on a larger scale. It was Karl Mannheim who credited the sociology of knowledge as a discipline with an independent research program. Mannheim, who argued that knowledge cannot be dealt with in isolation without a founding subject, and the subject in isolation from the social group and position it was born into; builds the sociology of knowledge on the premise that knowledge is existentially determined. The sociology of knowledge, which attracted attention from the very beginning, was placed on the German sociology agenda of the period, with great repercussions when Marx transformed the critique of ideology into a general analysis tool of the sociology of knowledge. It does not lose its popularity until the early 1930s, when the Weimar Republic was interrupted. The research procedure of sociology of knowledge, which includes structural and historical analysis, differs from intellectual and social history studies by following the intellectual evolution of the perspectives of social groups through the speed and direction of social change and mobility. This thesis is an attempt to make sense of Karl Mannheim's sociology of knowledge, which is seen as a symptomatic expression of the Weimar period, through the responsibility he assumed in the crisis conditions it arose. In the first part of the thesis, the adventure of the crisis conditions he experienced and observed to transform Karl Mannheim will be detailed, and the intellectual evolution of the sociology of knowledge characterized by this adventure will be tried to be perceived. In the second part, the equipment that sociology of knowledge subjects knowledge to a social research will be discussed theoretically. In the last section, the consequences of the sociology of knowledge will be discussed together with the conditions that interrupt the sociology of knowledge.